Narsaq

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Narsaq
Ella Groedem 85.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát Dánsko Dánsko
závislé území GrónskoGrónsko Grónsko
provincie Jižní Grónsko
Narsaq
Red pog.svg
Narsaq
Narsaq, Grónsko
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 1503 (2013)
Správa
Vznik 1830
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Narsaq je město v jižním Grónsku. Počet obyvatel 1. ledna 2004 byl 2 033, několik set dalších žije v přilehlé obci. Má se za to, že lidé obývají tuto oblast již tisíce let. Narsaq znamená v grónštině planina, protože město leží na nadherné pláni.

Geograficky leží na stejné zeměpisné šířce jako Oslo, v létě proto může být počasí (oproti obecným představám o Grónsku) poměrně teplé.

Současnou starostkou města je Kiista P. Isaksen.

Hospodářství a suroviny[editovat | editovat zdroj]

Město se začalo rozrůstat až v roce 1953, kdy se zde byla postavena první továrna na zpracování ryb. Počet obyvatel překročil 600 v roce 1959. Dnes má Narsaq radnici, kostel, policejní a hasičskou stanici, základní školu, několik vzdělávacích zařízení, internetovou kavárnu, nemocnici, dva supermarkety a několik malých obchůdků.

Obyvatelstvo se živí hlavně rybářstvím a zpracováním ryb, jsou zde však i jediná jatka v Grónsku, kde jsou zabíjeny ovce a sobi z okolí. V okolí je několik sídel (Qassiarsuk, Igaliku) kde se chovají ovce. Svou roli hraje i tradiční lov tuleňů.

Na hoře Kvanefjeld nedaleko města je nepoužívaný důl na uranovou rudu. Krajina kromě uranu skrývá i jiná nerostná bohatství, takže zde můžou být nalezeny další suroviny a některé vzácné minerály - např. tuttupit se nachází jen zde a na poloostrově Kola.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Narsaq na anglické Wikipedii a Narsaq na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]