Kvanefjeld

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kvanefjeld

StátGrónskoGrónsko Grónsko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kvanfjeld (grónsky Kuannersuit) je náhorní plošina v kraji Kujalleq na jihu Grónska. Má rozlohu 2,5 km² a nadmořskou výšku 500–670 metrů, nejbližším sídlem je Narsaq. Tvoří ji nefelínový syenit lujavrit, který patří k intruzivním horninám.

V polovině dvacátého století zde geologický průzkum objevil velká ložiska uranu. Místo navštívil Niels Bohr a v roce 1962 byla zahájena těžba. V osmdesátých letech však Dánsko odstoupilo od jaderného programu a důl byl uzavřen.[1] V roce 2007 představila firma Greenland Minerals projekt na další využívání lokality. Kromě uranu jsou v Kvanfjeldu i druhé největší zásoby vzácných zemin na světě, nachází se zde také fluorid sodný a tugtupit. O zdejší suroviny má zájem Čínská národní jaderná korporace.[2] Místní obyvatelé však plán odmítli, neboť se obávají dopadu na životní prostředí. Volby do Grónského parlamentu 2021 vyhrálo Inuitské společenství hlavně díky slibu, že nepřipustí další těžbu.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Grónsko a pokušení v jeho podzemí. EnviWeb.cz [online]. [cit. 2023-01-28]. Dostupné online. 
  2. Společný podnik Číny pro minerály vzácných zemin z Grónska [online]. 2019-01-29 [cit. 2023-01-28]. Dostupné online. 
  3. Gróňané nechtějí těžit uran a vzácné kovy. Volby vyhrálo opoziční Inuitské společenství. ČT24 [online]. [cit. 2023-01-28]. Dostupné online.