Vzácné zeminy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vzácné zeminy
 
 
 
 
               
               
                                   
                                   
                                                               
                                                               
Oxidy vzácných zemin. Černá hromádka uprostřed je praseodym, dále po směru hodinových ručiček cer, lanthan, neodym, samarium a gadolinium.

Prvky vzácných zemin nebo kovy vzácných zemin je skupina prvků, kterou tvoří skandium, yttrium a všechny lanthanoidy. Mají obdobné fyzikální vlastnosti: jsou to měkké kovy s výbornými magnetickými vlastnostmi. První objevenou vzácnou zeminou bylo gadolinium v roce 1787 ve Švédsku.

Seznam vzácných zemin[editovat | editovat zdroj]

Atomové
číslo
Jméno Chemická
značka
21 Skandium Sc
39 Yttrium Y
57 Lanthan La
58 Cer Ce
59 Praseodym Pr
60 Neodym Nd
61 Promethium Pm
62 Samarium Sm
63 Europium Eu
64 Gadolinium Gd
65 Terbium Tb
66 Dysprosium Dy
67 Holmium Ho
68 Erbium Er
69 Thulium Tm
70 Ytterbium Yb
71 Lutecium Lu

Těžba[editovat | editovat zdroj]

Za vzácné jsou označovány nikoli proto, že by jich bylo málo v absolutních číslech (cer je v zemské kůře zastoupen zhruba stejně jako měď), ale že se málokdy vyskytují v takových koncentracích, aby se vyplatila těžba. Ta navíc představuje velkou zátěž pro životní prostředí, neboť kovy se dají z rudy dostat pouze loužením v silné kyselině. Používají se především v elektrotechnice, proto je po nich stále větší poptávka. Původně se těžily v Mountain Pass (Kalifornie), v současnosti je největším dodavatelem Čína, která provozuje důl Bajan Obo (provincie Vnitřní Mongolsko). Závislost trhu s touto strategickou surovinou na čínské produkci vede k hledání nových ložisek, jako je Grónsko, Austrálie nebo mořské dno u ostrova Minami Torišima.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]