3. skupina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
3. skupina
  ns2 (n-1)d1
 
 
 
               
               
                                   
                                   
                                                               
                                                               
IUPAC skupina 3
CAS skupina III. B
Typická elektronová konfigurace ns2 (n-1)d1
Počet valenčních elektronů 3

Mezi prvky 3. skupiny periodické tabulky prvků patří skandium (Sc) a yttrium (Y); co se týče dalších prvků skupiny, existuje několik vzájemně odlišných přístupů, pro které existují podpůrné argumenty:

  • Tradiční přístup doplňuje skupinu o lanthan (La) a aktinium (Ac). Prvky bloku f pak rozdělují blok d na první sloupec a zbývajících 9 sloupců. Elektronová konfigurace valenční elektronové slupky je na základě tohoto přístupu ns2 (n-1)d1.
  • Jiný přístup doplňuje skupinu o lutecium (Lu) a lawrencium (Lr) a předpokládá konfiguraci (počínaje 6. periodou) s plně zaplněným blokem f: ns2 (n-2)f14 (n-1)d1. Blok d pak zůstává celistvý.
  • klade do 3. skupiny všechny (15) lanthanoidy i všechny (15) aktinoidy (např. i IUPAC Periodická tabulka prvků[1] či Červená kniha IUPAC[2]).

O kladech a záporech jednotlivých přístupů se vedou odborné diskuse, argumentuje se fyzikálními (stavba atomového obalu) i chemickými vlastnostmi (oxidační stavy apod.).[3] Nová experimentální data k elektronové konfiguraci aktinoidů (teoretické úvahy jsou silně ovlivněné relativistickými efekty) oslabily signifikantnost formálních argumentů založených na tvaru periodické tabulky (nově určená elektronová konfigurace lawrencia [Rn]7s25f146d07p1 nabourává argumenty vycházející z celistvosti bloku d).[4] IUPAC nestanovila jednotný přístup.

Všechny prvky této skupiny patří mezi přechodné kovy, jsou elektropozitivní a vytvářejí sloučeniny v oxidačním čísle III. Jejich sloučeniny nejsou barevné ani paramagnetické, čímž se odlišují od ostatních přechodných kovů. Nazývají se též kovy vzácných zemin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Periodic Table of Elements. IUPAC [online]. [cit. 2018-06-05]. Dostupné online. 
  2. Nomenclature of Inorganic Chemistry - IUPAC Recommendations 2005. Dostupné online (anglicky)
  3. SCERRI, Eric: Five ideas in chemical education that must die - part five. Royal Society of Chemistry: Education in Chemistry Blog. 15. září 2015. Dostupné online (anglicky)
  4. SATO, T. K., et al. Measurement of the first ionization potential of lawrencium, element 103. Nature [online]. 9. duben 2015. Svazek 520, čís. 7546, s. 209–211. Dostupné online. ISSN 1476-4687. DOI:10.1038/nature14342. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]