Katedrála moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Katedrála moře
Autor Ildefonso Falcones
Původní název La catedral del mar
Země Španělsko
Jazyk španělština
Žánry historický
Datum vydání 2006
Počet stran 672
ISBN 978-84-253-4003-1
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ildefonso Falcones

Katedrála moře je knižní bestseller, který byl přeložen již do více než 40 jazyků. Autorem této knihy je španělský autor Ildefonso Falcones. V tomto historickém románu najdete téma lásky, války, moru, hladomoru, čarodějnictví i antisemitismu a inkvizici. Děj se odehrává ve 14. století ve španělském Katalánsku.[1]

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Nosič - bastaix - nosící zdarma kámen na stavbu kostela. Bronzový reliéf na hlavních dveřích kostela Santa Maria del Mar v Barceloně.

Děj této knihy je zasazen do Barcelony a jejím hlavním hrdinou je Arnau Estanyol, syn uprchlého nevolníka, který obdržel právo svobody a získává záviděníhodný společenský status.

Nejdříve se z Arnaua stane tzv. bastaix - nosič, který nosí těžké věci jako jsou kameny nebo balíky. Tito nosiči byli mezi lidmi velmi vážení. Arnau jako nosič pomáhá stavět katedrálu Santa Maria del Mar, která se stane jednou z nejdůležitějších věci v Arnauově životě.

Během pogromu proti Židům Arnau zachrání děti židovského prominenta, Chasdaje Crescase, který mu později pomůže stát se bohatým bankéřem. Kvůli závisti jeho protivníků byl pronásledován inkvizicí a poté zachráněn svými přáteli Guillemem, Mar, jeho milenkou Aledis a jeho bratrem Joanem.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Napsání knihy trvalo autorovi 5 let a vyžádalo si obšírné studium středověkých dějin Katalánie. V jeho vlasti se kniha držela na prvním místě žebříčku bestselerů a autor se stal nejprodávanějším španělským spisovatelem historických románů. Nakonec román po celém světě dosáhl více než čtyř miliónů prodaných výtisků a získal mnoho prestižních ocenění:

  • Fulbert de Chartres 2009 (Francie)
  • Giovanni Boccaccio 2007 (Itálie - nejlepší zahraniční autor)
  • Fundación José Manuel Lara 2006 (Španělsko - nejprodávanější román)
  • Euskadi de Plata 2006 (Španělsko - nejlepší španělský psaný román)
  • Qué Leer 2006 (Španělsko - nejlepší španělská kniha)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Neoluxor, http://www.neoluxor.cz/specialy/katedrala-more/