Katedrála moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Katedrála moře
Autor Ildefonso Falcones
Původní název La catedral del mar
Země Španělsko
Jazyk španělština
Žánr historický
Datum vydání 2006
Počet stran 672
ISBN 978-84-253-4003-1
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála moře je španělský knižní bestseller, který byl přeložen již do více než 40 jazyků. Jeho autorem je právník a spisovatel Ildefonso Falcones. V tomto historickém románu najdete téma lásky, války, moru, hladomoru, čarodějnictví i antisemitismu a inkvizici. Děj se odehrává ve 14. století ve španělském Katalánsku.[1]

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Nosič (bastaix) nosící zdarma kámen na stavbu kostela. Bronzový reliéf na hlavních dveřích kostela Santa Maria del Mar v Barceloně

Děj této knihy je zasazen do Barcelony a jejím hlavním hrdinou je Arnau Estanyol, syn uprchlého nevolníka, který obdržel právo svobody a získává záviděníhodný společenský status.

Nejdříve se z Arnaua stane tzv. bastaix, tj. nosič, který nosí těžké věci jako jsou kameny nebo balíky. Tito nosiči byli mezi lidmi velmi vážení. Arnau jako nosič pomáhá stavět katedrálu Santa Maria del Mar, která se stane jednou z nejdůležitějších věci v Arnauově životě.

Během pogromu proti Židům Arnau zachrání děti židovského prominenta, Chasdaje Crescase, který mu později pomůže stát se bohatým bankéřem. Kvůli závisti jeho protivníků byl pronásledován inkvizicí a poté zachráněn svými přáteli Guillemem, Mar, jeho milenkou Aledis a jeho bratrem Joanem.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Napsání knihy trvalo autorovi 5 let a vyžádalo si obšírné studium středověkých dějin Katalánie. V jeho vlasti se kniha držela na prvním místě žebříčku bestselerů a autor se stal nejprodávanějším španělským spisovatelem historických románů. Nakonec román po celém světě dosáhl více než čtyř miliónů prodaných výtisků a získal mnoho prestižních ocenění:

  • Fulbert de Chartres 2009 (Francie)
  • Giovanni Boccaccio 2007 (Itálie - nejlepší zahraniční autor)
  • Fundación José Manuel Lara 2006 (Španělsko - nejprodávanější román)
  • Euskadi de Plata 2006 (Španělsko - nejlepší španělský psaný román)
  • Qué Leer 2006 (Španělsko - nejlepší španělská kniha)

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]