František Wittig

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Wittig OFM
kněz
Zasvěcený život
Institut františkáni
Francescocoa.png
Osobní údaje
Rodné jméno Jan Wittig(?)
Datum narození 1665 nebo 1666
Místo narození Kadaň
Datum úmrtí 29. duben 1726
Místo úmrtí Moravská Třebová
Místo pohřbení františkánský klášter
Povolání varhaník, skladatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Wittig uváděný též jako Wittich nebo Vittich (německy Franz) (1665/1666 Kadaň - 1726 Moravská Třebová) byl česko-německý[1] františkán a varhaník činný na počátku 18. století. Narodil se v Kadani v roce 1665 nebo 1666,[2] pokřtěn byl zřejmě jako Jan.[3] V rodném městě se jistě skrze tamější klášter seznámil s následovníky sv. Františka, do jejichž řádu vstoupil řeholními sliby v roce 1682 nebo 1683.[4] Ve františkánských kostelích působil jako varhaník a hudebník.

Snad v roce 1710 působil jako kněz a hudebník v kadaňském františkánském konventu. Tehdy zde napsal rukopisný zpěvník pro potřebu kláštera: Gesangbuch vor das Löbliche Closter der W.W. E.E. P.P. Franciscanern bei XIV Heiligen Nothhelftern ausser der Königlichen Stadt Caadan.[5] Autorství skladeb obsažených v tomto „zpěvníku“ dosud nebylo kvalifikovaně prověřeno. Podle záznamu o úmrtí bratra Františka v třebovské klášterní kronice František Wittig kromě interpretace dalších skladeb pravděpodobně napsal hudbu ke mším a ke hymnu Te Deum laudamus u příležitosti kanonizace františkánského svatého Jakuba z Marky.[6]

Františkán a hudebník František Wittig zemřel pravděpodobně na mrtivici v Moravské Třebové 29. dubna 1726, kde byl také v klášterním kostele sv. Josefa v kryptě řeholníků pohřben.[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jako Čecha (dosl. „Boh[emus] Kaadanensis“) jej uvádí HLAWATSCH, Albin OFM [et alii]. Chronik des Klosters zum hl. Joseph in Mährisch Trübau Ab anno 1678. 1910[-1940], část „Series Patrum et Fratrum nostrorum +,qui in nostra crypta et extra sepulti sunt“. Elektronický přepis textu v Muzeu Moravská Třebová. Působil však především v německojazyčných klášterech a i svůj zpěvník (srov. níže) napsal v němčině.
  2. HLAWATSCH, Chronik des Klosters... (cit.). Podle zde uvedeného seznamu zemřelých bratří zemřel ve svých 60 letech.
  3. Jako „Joannes Franciscus“ se (vlastnoručně?) zaznamenal ve svém zpěvníku, řádové prameny jej vždy uvádějí jen jako „Franciscus“.
  4. 43 let strávených v řádu uvádí cit. kronika HLAWATCH, Chronik des Klosters... .
  5. Inventární soupis rukopisů restituovaných františkánům a uložených v klášteře u P. Marie Sněžné v Praze u rukopisu dále uvádí „Conscriptum per Ioannem Franciscum Wittich in Caadan Anno Domini 1740“. V uvedený rok však již byl Wittig po smrti. Zřejmě se jedná o záměnu čísel 1 / 4 (1740/1710).
  6. HLAWATSCH, Chronik des Klosters... (cit.).: „sonum Organi tum Missa gratiarum actoria et Hymn. Ambros. ob decretam canonisationem B. Jacobi de Marchia solemnisabatur". Jakub z Marky byl kanonizován v roce 1726.
  7. HLAWATSCH, Chronik des Klosters... „, Series patrum... (cit.), uvádějící příčinu smrti jako „gangrena laboratem appoplexia". Viz též Nekrologium české františkánské provincie, elektronický přepis.