Barbakan Žatecké brány

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Barbakan Žatecké brány
Vnější strana barbakanu
Vnější strana barbakanu
Základní informace
Slohgotický
Výstavba1458
StavebníkMěsto Kadaň
Poloha
AdresaKadaň, ČeskoČesko Česko
UliceŽatecká
Souřadnice
Další informace
Kód památky45005/5-1697 (PkMISSezObrWD) (součást památky Městské opevnění v Kadani)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barbakan v Žatecké ulici (dříve Kovářské) je pozdně gotický prvek středověkého kadaňského městského opevnění, který byl předsunutým ochranným prvkem dnes již neexistující Žatecké (také Kovářské nebo Pražské) brány v památkové rezervaci v Kadani.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vnitřní strana barbakanu

Kadaňský barbakan je rondelového (kruhového) typu a patří k vůbec nejstarším ve střední Evropě. Stavba barbakanu byla ve své době převratnou fortifikační novinkou, jež v první řadě sloužila jako ochrana samotné brány před přímou dělostřelbou. Předsunuté umístění barbakanu navíc obráncům umožňovalo střelbu do stran a tudíž lepší obranu přiléhajících hradebních pásů. Ke kadaňskému městskému opevnění, jehož nejstarší prvky pocházejí z vrcholného středověku, byl barbakan doplněn po husitských válkách, tj. během modernizace městské fortifikace v prvním roce vlády Jiřího z Poděbrad (1458). Účinnost obranného komplexu okolo Žatecké brány byla podpořena také příhodným zalomením Žatecké ulice. Nad gotickým portálem barbakanu je umístěn pískovcový znak královského města Kadaně s latinským nápisem, který v překladu zní: „Hlavní brána města Kadaně; léta Páně 1458“. Současný znak je replikou původního, neboť v důsledku velmi špatného stavu byla v roce 1904 nutná jeho kompletní rekonstrukce. Po stranách nad branou barbakanu jsou pak ještě dva znaky, na nichž jsou čeští dvouocasí lvi.

Barbakan se nacházel v popředí již zmíněné Žatecké brány, která plnila funkci hlavní městské brány a skrze niž vedla významná kupecká cesta na Žatec a Prahu. Brána byla zbořena roku 1832 během asanace městského opevnění.[1] V roce 1995 se uskutečnily restaurační práce omítek a přilehlých zídek. Do současnosti se dochovaly fragmenty oblouku barbakanu v jeho východní a severní části. Do barbakanu je vestavěn dům s čp. 93 a před jeho jižním límcem je postaven dům čp. 92. V celém objektu jsou dochovány fragmenty střílen, chrliče a vnitřního ochozu. Dnes je barbakan společně s hradebním okruhem zpřístupněn a slouží jako jeden ze vstupů do procházkové trasy návštěvníků kadaňské památkové rezervace.[1]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Roku 1543 se v okolí Žatecké brány odehrála pozoruhodná událost. Do hradebního příkopu poblíž barbakanu spadl jelen. Strážný si jelena všiml, chopil se ho a odtáhl na hlavní náměstí, kde jej před zraky měšťanů zabil. Protože měl jelen mohutné paroží, nechali je kadaňští radní umístit na památku do hlavního sálu městské radnice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b PACHNER, Jaroslav; SEDLÁČEK, Hugo. Památky Kadaně. 2009. vyd. Kadaň: Město Kadaň, 2009. 251 s. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BLAŽÍČEK, Oldřich Jakub; KROPÁČEK, Jiří. Slovník pojmů z dějin umění. Praha: Odeon, 1991. ISBN 80-207-0246-6. 
  • HEROUT, Jaroslav. Slabikář návštěvníků památek. 3. přepracované. vyd. Praha: Tvorba, 1994. ISBN 80-85386-92-5. 
  • HLAVÁČEK, Petr. Kadaňský poutník. Kulturně-historický průvodce starou Kadaní. Kadaň: Město Kadaň, 2015. 
  • PACHNER, Jaroslav. Památky Kadaně. Kadaň: Město Kadaň, 2009. 
  • MATTAUCH, Václav. Historický průvodce Kadaní. Kadaň: Město Kadaň, 1957. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]