Zvolený prezident

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Znak kanceláře
zvoleného amerického prezidenta

Zvolený prezident je označení osoby zvolené do úřadu prezidenta, která ještě nesložila slib opravňující jej převzít a ujmout se jeho výkonu. V mezidobí od zvolení do složení slibu zastává úřad stávající prezident. Pokud je prezident znovuzvolen, pak se tohoto pojmenování nepoužívá.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Termín spojený s mezidobím předání funkce prezidenta nově zvolené osobě je používán v politickém prostředí, stejně jako v dalších oblastech, například ve vědeckých organizacích. Příkladem zemí, v nichž je pojem využíván v souvislosti s mandátem nejvyššího úřadu státu jsou Česká republika,[1][p 1] Ruská federace (Избранный президент), Spojené státy americké (President-elect) nebo Francie (Président élu či président désigné).

Ve Spojených státech amerických zkrátil XX. dodatek Ústavy (1933) přechodné období nově zvoleného prezidenta. Do té doby skládala hlava státu slib 4. března. Dodatek za nové datum určil 20. leden ve 12 hodin. Prvním státníkem, jenž složil přísahu na základě dodatku byl Franklin Delano Roosevelt v roce 1937.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Podle čl. 56 Ústavy České republiky je prezident zvolen již získáním dostatečného množství hlasů ve volbách, ale úřadu se podle čl. 55 a 59 ujímá až složením slibu do rukou předsedy Senátu na společné schůzi obou komor Parlamentu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku President-elect na anglické Wikipedii.

  1. Aktuální tiskové zprávy - Pražský hrad. vk.hrad.cz [online]. [cit. 2019-03-31]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]