Slezské vojvodství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slezské vojvodství
Województwo śląskie

Znak Slezského vojvodství Vlajka Slezského vojvodství

Znak Vlajka

Slezské vojvodství na mapě Polska
základní data
Hlavní město Katovice
Vojvoda Jarosław Wieczorek
Maršálek {{{maršálek}}}
Rozloha 12 334 km²
Počet obyvatel 4 654 115 obyv. (2008 [1])
Regist. značka S
ISO 3166-2 PL-SL
Podrobné administrativní členění
Okresy Slezského vojvodství
Okresy
Městské okresy: 19
Zemské okresy: 17
Gminy
Městské gminy: 49
Městsko-venkovské gminy: 22
Venkovské gminy: 96
Webstránka Slezského vojvodství

Slezské vojvodství (polsky Województwo Śląskie) je vyšší územně samosprávný celek Polska, je jedním z 16 vojvodství. Přestože se jmenuje Slezské, rozkládá se toto vojvodství kromě východní části polské části Slezska také na západě Malopolska. Vzniklo v roce 1999 na území dřívějších vojvodství: Bílského, Čenstochovského a Katovického. Vojvodství leží na jihu Polska. V rámci Polska sousedí s Opolským, Malopolským, Svatokřížským a Lodžským vojvodstvim; dále pak se Slovenskem (Žilinský kraj) a Českem (Moravskoslezský kraj). Hlavním městem vojvodství jsou Katovice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poprvé bylo Slezské vojvodství ustanoveno v Druhé Polské republice. Mělo daleko více kompetencí nežli jiná polská vojvodství a zahrnovalo všechny historické země Horního Slezska, které se nalézaly v meziválečném Polsku (mimo jiné Katovice, Rybnik, Pszczyna, Wodzisław, Żory, Mikołów, Tychy, Królewska Huta (Chořov), Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Woźniki, Lubliniec, Těšín, Skočov, Bílsko).

Zeměpisná mapa Slezského vojvodství.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Podle údajů z 1. ledna 2014 rozloha území činila 12 333,09 km2, to je 3,9 % rozlohy území Polska.

Slezské vojvodství leží na jihu Polska a sousedí:

Z hlediska geomorfologického celku region Slezského vojvodství patří k Slezské vrchovině, Krakovsko-Čenstochovské vysočině, Osvětimské kotlině a Beskydům. Navíc v těchto oblastech lze ještě vymezit menší podcelky jako např. Tarnogórký hřbet, Rybnická pahorkatina nebo Ratibořská pánev.

Z historického hlediska Slezské vojvodství zahrnuje východní část Horního Slezska a západní část Malopolska.Pouze několik severovýchodních gmin současného Čenstochovského okresu a kousek Kłobuckého okresu jsou součástí dřívějšího Sieradzkého vojvodství, začleněné v 1. Polské republice do Velkopolské provincie.

Administrativní rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Slezské vojvodství je rozděleno na 19 měst s postavením okresů (městský okres) a 17 okresů. Třetím stupněm administrativního rozdělení je 167 gmin z toho 49 městských, 22 gmin městsko-vesnických a 96 gmin vesnických.

Významná města[editovat | editovat zdroj]

(v závorce počet obyvatel)

Průběh historické slezské hranice na území moderního Slezského vojvodství (zakreslen červeně)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Województwo Śląskie na polské Wikipedii.

  1. Główny Urząd Statystyczny: Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2008 r., s. 19 https://web.archive.org/web/20110926224402/http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/PUBL_powierzchnia_ludnosc_teryt_2008.pdf

Literatura[editovat | editovat zdroj]