Hnutí autonomie Slezska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hnutí autonomie Slezska
Ruch Autonomii Śląska
Logo
ZkratkaRAŚ
Datum založení27. června 2001
PředsedaJerzy Gorzelik
SídloRybnik, Polsko
IdeologieRegionalismus Federalismus
Politická pozicepolitický střed
Politická skupina EPEvropská svobodná aliance
Barvy
     modrá

     žlutá
Oficiální webhttp://autonomia.pl
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jerzy Gorzelik, předseda Hnutí autonomie Slezska
Transparent na 3. pochodu hornoslezských autonomistů v Katovicích, ukazující Horní Slezsko včetně jeho české části - zdroj napětí s moravisty, považujícími České Slezsko za součást Moravy

Hnutí autonomie Slezska, Hnutí za autonomii Slezska nebo Hnutí za slezskou autonomii (slezsky Ruch Autōnōmije Ślōnska, polsky Ruch Autonomii Śląska, ve zkratce RAŚ) je spolek požadující autonomii Slezska v rámci Polska. Působí v polské části Horního Slezska. Bylo založeno v roce 1991. Předsedou hnutí je Jerzy Gorzelik. Hnutí je členem Evropské svobodné aliance. V polských obecních volbách v roce 2006 nezískalo hnutí ani jediný mandát v sejmiku Slezského vojvodství. Je však zastoupeno v obecních radách několika obcí, včetně města Katovice.

Antagonistou Hnutí autonomie Slezska je spolek Ruch Obywatelski „Polski Śląsk“ (Občanské hnutí „Polské Slezsko“), který má za cíl upevnění a rozvíjení polskosti Slezska a Slezanů.

Volby[editovat | editovat zdroj]

Ve volbách do vojvodství z listopadu roku 2010 získal RAŚ tři křesla v sejmíku Slezského vojvodství.[1] Ve volbách do vojvodství v roce 2014 hnutí získalo čtyři křesla v sejmiku Slezského vojvodství.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]