Přeskočit na obsah

Świętochłowice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Świętochłowice
Hlavní ulice městské části Centrum
Hlavní ulice městské části Centrum
Świętochłowice – znak
znak
Świętochłowice – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška249–314 m n. m.
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíSlezské
Okresměstský okres
Administrativní dělení5 městských částí
Świętochłowice
Świętochłowice
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha80,40 km²
Počet obyvatel49 557[1]
Hustota zalidnění3723,29 obyv./km²
Etnické složeníPoláci, Slezané, Němci a další
Náboženské složenířímští katolíci, luteráni a další
Správa
StarostaDaniel Beger
Oficiální webwww.swietochlowice.pl
Telefonní předvolba+48 32
PSČ41-600 až 41-608
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Świętochłowice (výslovnost [ɕfjɛ̃tɔxwɔˈvʲit͡sɛ]IPA, slezsky Śwjyntochlowicy [ɕfʲɨntɔxloˈvʲit͡se], německy Swientochlowitz) jsou město a městský okres v jižním Polsku ve Slezském vojvodství. Leží na historickém území Horního Slezska ve středu dvoumilionové katovické konurbace mezi Bytomí, Chořovem a Slezskou Rudou. Mají přibližně 46 tisíc[2] obyvatel.

Lidnatost[editovat | editovat zdroj]

V samotných Świętochłowicích žilo ke konci roku 2019 49 557 obyvatel. Jelikož celková rozloha města je pouhých 13,31 km², jedná se o obec se třetí nejvyšší hustotou zalidnění v celém Polsku – ta činí 3 723 lidí na km². Při posledním sčítání lidu (2011) se 32,2 % obyvatel přihlásilo ke slezské národnosti,[3] ale většina z nich se také přihlásila k polské národnosti, takže 83,1 % obyvatel Świętochłowice se přihlásilo k polské národnosti (v Polsku lze uvést dvě národnosti).[zdroj?]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město Świętochłowice v současné podobě vzniklo v roce 1951 spojením obcí Świętochłowice (se statusem města od roku 1947, nyní tvoří městské části Centrum a Zgoda), Chropaczów (město od roku 1950), Lipiny a Piaśniki.

Dějiny všech těchto obcí se pojí s prudkým rozvojem těžkého průmyslu v 19. století, kdy původně zemědělské vesnice prošly transformací v hustě zastavěné dělnické kolonie s typickými familoky z neomítané cihly. Do konce první světové války patřily Německu, ovšem po plebiscitu v roce 1921 a následném rozdělení regionu připadly Polsku. Po druhé světové válce byl ve čtvrti Zgoda na několik měsíců zřízen polský komunistický koncentrační tábor pro Volksdeutsche, Šlonzáky a další „nepřátele státu“ včetně účastníků protikomunistického odboje.

Památky[editovat | editovat zdroj]

K památkám města patří kromě starých dělnických kolonií, kostelů a tří radnic (v Centru, Chropaczowě a Lipinách) také objekty postavené pro rodinu Henckel von Donnersmarck, jež v 19. století patřila k nejvýznamnějším hornoslezským průmyslníkům – sídlo správy majetku (1907) a ředitelství dolu a hutí (1883). Obojí vzniklo v novogotickém stylu, který dotváří charakter Świętochłowic.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Dopravu ve městě zajišťují autobusy a tramvaje v rámci integrovaného systému katovické aglomerace (Zarząd Transportu Metropolitalnego, ZTM). V městské části Centrum se nachází železniční stanice Świętochłowice na páteřní trati KatoviceVratislav, která zároveň slouží pro regionální dopravu společnosti Koleje Śląskie (Slezské dráhy). Rovnoběžně se železnicí vede Drogowa Trasa Średnicowa (Silniční diametr) – hlavní propojení měst hornoslezské části aglomerace v ose východ–západ.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Statistické údaje GUS k 31.12.2019
  2. Dostupné online. [cit. 2022-10-06].
  3. Spolek osob slezské národnosti: Slezská národnost v okresech podle GUS, 26.7.2013. slonzoki.org [online]. [cit. 2020-10-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-30. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]