Volksdeutsche

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Německé osídlení v roce 1910
Volksdeutschi ze Sudetoněmeckého sboru dobrovolníků v Mimoni v Československu, 1938.
Volksdeutschi v Lodži zdraví německou armádu, 1939

Volksdeutsche (Němci podle národnosti) je někdejší označení především pro osoby, jejichž mateřským jazykem byla němčina, a kteří žili v Evropě mimo státy s německou majoritou (srov. Říšští Němci).[1] Často měli státní příslušnost neněmeckého státu, jako např. Alsasové a Němečtí Lotrinkové ve Francii (bývalé Alsasko-Lotrinsko), německé menšiny v provincii Lutych (převážně města Eupen a Malmedy) v Belgii, němečtí Poznaňci, Západní a Východní Prusové, nebo třeba Hornoslezští Němci v Polsku a Československu.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Jako „Volksdeutsche“ byly označovány také germanofonní menšiny v rakouském císařství a pozdějším Rakousku-Uhersku a nástupnických státech mimo Rakouska – v Jugoslávii, Maďarsku, Rumunsku, Československu (tzv. sudetští a karpatští Němci), v Itálii (Jižní Tyroly). V širším smyslu byli mezi ně zřídka zahrnováni také Rakušané, Lucemburčané, Němečtí Švýcaři a Lichtenštejnci.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Před rokem 1939 žilo asi 8,6 miliónů Němců za východními hranicemi říše: v Československu (3,48 milionu), v Polsku (1,15 milionu), Rumunsku (0,75 milionu), v Maďarsku (0,6 milionu), Jugoslávii (0,55 milionu) v SSSR (1,15 milionu) a dalších 0,6 milionu v Estonsku, Lotyšsku, Litvě (především v Memelu) a ve Svobodném městě Gdaňsku. Po skončení útěků a odsunů v letech 1945–1948 zůstalo jen asi 4 miliony na východě Evropy.[2]

Vysidlování Němců[editovat | editovat zdroj]

Jejich někdejší domov je dnes z větší části již minulostí, neboť v důsledku II. světové války byli většinou vysídleni a většina z nich se nově usadila na území dnešního německojazyčného prostoru (Německo, Rakousko). Jako následek 2. světové války se území s německým obyvatelstvem v Evropě zmenšilo o třetinu a německá kultura citelně ztratila na významu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bundeszentrale für politische Bildung (bpb), v době po 1. světové válce z důvodu nového uspořádání státních hranic a vytvoření nových států: Přesuny obyvatelstva 20. století
  2. Initiative Tageszeitung e.V.: Aussiedler. www.initiative-tageszeitung.de [online]. [cit. 2009-07-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-02-08. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]