Přeskočit na obsah

Orzesze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Orzesze
Kostel sv. Vavřince
Kostel sv. Vavřince
Orzesze – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíSlezské
OkresMikulov
Gminaměstská gmina
Orzesze
Orzesze
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha82,89 km²
Počet obyvatel21 043[1]
Hustota zalidnění254,22 obyv./km²
Etnické složeníPoláci, Slezané a další
Náboženské složenířímští katolíci, luteráni a další
Správa
StarostaMirosław Blaski
Oficiální webwww.orzesze.pl
Telefonní předvolba+48 32
PSČ43-180, 43-186, 43-187, 43-188
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Orzesze (výslovnost [ɔˈʐɛʂɛ]IPA, česky též Ořeší[2], slezsky Ôrzesze / Uorzesze, německy Orzesche) je město v jižním Polsku ve Slezském vojvodství v okrese Mikulov ve gmině Orzesze. Leží na historickém území Horního Slezska na jižním okraji katovické konurbace. V červnu 2019 zde žilo 21 043 obyvatel.

Obec vznikla ve 14. století během velké kolonizace. Patřila Pštinskému panství a spolu s ním byla součástí Koruny království českého a Habsburské monarchie do roku 1742, kdy po slezských válkách připadla Prusku. K polskému státu patří od rozdělení regionu v roce 1922. Průmyslový rozvoj původně zemědělské vesnice souvisel především s výrobou skla. První sklárna zde byla založena v roce 1719 a je od ní odvozen název čtvrti Stara Szklarnia (Stará Sklárna). V současnosti je největším průmyslovým podnikem v Orzeszi závod CP Glass, jehož historie sahá do roku 1875.

Orzesze získalo status města v roce 1962. Tehdy zahrnovalo kromě původní vesnice osady Zawada (Zawada) a Jaśkowice (Jaschkowitz). Při správní reformě v roce 1975 několikanásobně zvětšilo svoji rozlohu, a to připojením obcí Królówka (Kralowka), Mościska (Moscisk), Woszczyce (Woschczytz), Zawiść (Zawisc), Zazdrość (Zasdrose) a Zgoń (Zgoin).

Nejcennější památkou města je kostel svatého Vavřince z roku 1590 na stejnojmenném kopci tyčícím se západně od centra.

V minulosti se jednalo o významný železniční uzel. Protínaly se zde trati ve čtyřech směrech: na sever do Katovic, na jih do Żor, na západ do Rybniku a na východ do Tych. Nyní jezdí osobní vlaky Slezských drah (Koleje Śląskie) pouze směrem na Katovice a Rybnik (včetně vlaků do Bohumína). Trať do Tych slouží jen nákladní dopravě a příležitostně dálkovým rychlíkům, zatímco trať do Žárova byla v roce 2002 rozebrána.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]