Přeskočit na obsah

Krakovsko-čenstochovská jura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Krakovsko-čenstochovská jura
Mapa umístění Krakovsko-čenstochovské jury
Mapa umístění Krakovsko-čenstochovské jury

Nejvyšší bod515,6 m n. m. (Góra Janowskiego)
Délkacca 80 km
Rozlohacca 2600 km²

SvětadílEvropa
StátPolskoPolsko Polsko
Map
Horninyjurský vápenec
PovodíOdra, Visla
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krakovsko-čenstochovská jura či Krakovsko-čenstochovská vysočina (polsky Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, Jura Krakowsko-Częstochowska) je geomorfologická krasová oblast a pohoří v jižním Polsku (Malopolské a Slezské vojvodství). V Polském geografickém značení je označena jako 341.3. Rozkládá se mezi městy Krakov a Čenstochová. Je geografickou součástí Slezsko-krakovské vysočiny (Wyżyna Śląsko-Krakowska), která je součástí nadcelku Polské vysočiny (Wyżyny Polskie).

Geologické a geomorfologické poměry[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vápencovou vysočinu 300 až 516 m vysokou, na jejíž území se nachází velké množství skalních útvarů, jeskyní a zřícenin středověkých hradů, kterým se zde říká orlí hnízda (polsky orle gniazda). Celkový počet registrovaných jeskyní v této oblasti činí asi 1800, jeskyní delších než 40 metrů je však jen asi 130. Čtyři jeskyně jsou veřejnosti přístupné: Ciemna, Łokietka, Nietoperzowa a Wierzchowska Górna. Pramení zde řeky Warta, Pilica, Bílá Přemše, Černá Přemše, Krztynia aj. Vyskytují se vyvěračky a malé ponory. Nejvyšším geografickým bodem je Góra Janowskiego (nazývaná také Góra Zamkowa) s nadmořskou výškou 516 m.

Členění[editovat | editovat zdroj]

Krakovsko-čenstochovská jura se skládá z:[1]

Přírodní parky a rezervace[editovat | editovat zdroj]

Příroda Krakovsko-čenstochovské jury je chráněna v rámci Ojcowského Národního Parku, šesti krajinných parků (např. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd) a řady přírodních rezervací (např. přírodní rezervace Góra Zborów). Cenné jsou přírodní biotopy xerotermní, skalní, stepní, lesní a mokřadní.

Přístupnost[editovat | editovat zdroj]

Jsou zde dvě oblíbené turistické stezky, které vedou nejhezčími přírodními a turistickými místy oblasti: Szlak Warowni Jurajskich a stezka orlích hnízd (Szlak Orlich Gniazd), červeně značená turistická stezka, která směřuje ve směru od Krakova do Čenstochové a je dlouhá 163,9 km.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KONDRACKI, Jerzy. Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2. 
  2. Wyżyna Częstochowska - mapa szlaków turystycznych. mapa-turystyczna.pl [online]. [cit. 2022-04-20]. Dostupné online. (polsky) 
  3. Wyżyna Olkuska - mapa szlaków turystycznych. mapa-turystyczna.pl [online]. [cit. 2022-04-20]. Dostupné online. (polsky) 
  4. Rów Krzeszowicki - mapa szlaków turystycznych. mapa-turystyczna.pl [online]. [cit. 2022-04-20]. Dostupné online. (polsky) 
  5. Garb Tenczyński - mapa szlaków turystycznych. mapa-turystyczna.pl [online]. [cit. 2022-04-20]. Dostupné online. (polsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]