Warta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Warta
Warta v Poznani
Warta v Poznani
Základní informace
Délka toku 808,2 km
Plocha povodí 54529 km²
Průměrný průtok 195 m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Zawiercie
Ústí
Odra
Protéká
PolskoPolsko Polsko (Slezské, Lodžské, Velkopolské, Lubušské vojvodství)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Odra

Warta je řeka ve středozápadním Polsku. Protéká územím Slezského, Lodžského, Velkopolského a Lubušského vojvodství. Je to pravý přítok Odry. Délka Warty je větší než délka Odry nad místem soutoku. Je 762 km dlouhá. Povodí má rozlohu 53 700 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení v blízkosti Kromołowa, nejstarší části města Zawiercie na Krakovsko-čenstochovské juře a poté vtéká do Velkopolské nížiny. Ve městě Čenstochová mění směr a teče na sever v úzké dolině. U města Kolo se obrací na západ do Wartsko-Oderské pradoliny. Nedaleko města Śrem začíná Poznaňský průlom Warty. Za Poznaní mine západně Notecký prales a vtéká do Toruňsko-Eberswaldské pradoliny. Ve městě Santok přijímá svůj největší přítok Noteć. Na oddělených úsecích využívá pradoliny vzniklé po odtoku ledovcových vod. Do Odry se vlévá na německých hranicích v Kostříně, nad kterým byl vytvořen Národní park Ústí Warty.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Na řece leží města Zawiercie, Myszków, Čenstochová, Działoszyn, Sieradz, Warta, Uniejów, Kolo, Konin, Pyzdry, Śrem, Mosina, Puszczykowo, Luboň, Poznaň, Oborniki, Obrzycko, Wronki, Sieraków, Międzychód, Skwierzyna, Gorzów Wielkopolski, Kostřín nad Odrou.

Gorzów Wielkopolski. Přeplavání řeky při teplotě vody 4,5°C

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Vyšší vodní stav má na jaře (březen, duben), v létě a na podzim může docházet k nárazovým povodním. Nezamrzá každý rok. Průměrný dlouhodobý průtok činí 215 m³/s. V délce 350 km je regulovaná pomocí jezů.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Na řece je možná vodní doprava do Poznaně a pro menší lodě až k ústí levého přítoku řece Prosna. Přes splavný přítok Noteć a Bydhošťský průplav mezi městy Nakło nad Notecią a Bydhošť je spojena s povodím řeky Visly.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]