Sieraków

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sieraków
Kostel početí paní Marie
Kostel početí paní Marie
Sieraków – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška31 m n. m.
StátPolskoPolsko Polsko
regionVelkopolsko
okresMiędzychód
Sieraków
Sieraków
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha14,1 km²
Počet obyvatel5 930 (2021)[1]
Hustota zalidnění420,6 obyv./km²
Správa
StarostaWitold Bruno Maciolek
Vznik13. století
Oficiální webwww.sierakow.pl/asp/pl_licznik.asp
PSČ64-410
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sieraków je město v Polsku, které se nachází v regionu Velkopolsko, v okrese Międzychód. Protéká jím řeka Warta[2] a leží na břehu několika jezer jako například: Jezioro Wielkie nebo Jezioro Jaroszewskie.Město má bohatou historii, první zmínka o něm sahá až do roku 1257.

Současnost a Turismus[editovat | editovat zdroj]

V současné době se Sieraków snaží rozvíjet turistický ruch a zlepšovat infrastrukturu města. Nedávno byla zrekonstruována historická budova bývalého zámku, která slouží jako kulturní a konferenční centrum. V městském parku byly instalovány nové prvky pro děti a mládež a byla zahájena rekonstrukce hlavního náměstí.

Město se také snaží rozvíjet své průmyslové odvětví a podporovat malé a střední podniky. V Sierakówe se nachází několik firem jako například firma AGRO-EKO[3] která má v Sierakówě svoji pobočku.

Sieraków je také důležitým dopravním uzlem v regionu. Prochází tudy důležitá silnice a železniční trať spojující města Poznaň a Zielona Góra. Město také leží v blízkosti hranic s Německem a má dobrou dopravní dostupnost do sousedních zemí.

Kulturní památky[editovat | editovat zdroj]

Jednou z nejvýznamnějších památek v Sierakówě je zámek Opalińskich.[4] Původně postaven v 16. století, byl v 18. století přestavěn v barokním stylu. Dnes slouží jako muzeum s expozicí historie města a regionu.

zamek Opalińskich
zamek Opalińskich

Další významné památky zahrnují kostel svatého Michala Archanděla, kostel svatého Jana Křtitele, bývalý jezuitský klášter, synagogu a městskou věž.

Festivaly v Sierakówě[editovat | editovat zdroj]

Erb
Erb

Jedním z nejvýznamnějších festivalů, které se v Sierakówě každoročně konají, je Mezinárodní festival hudby sakrální. Tento festival se zaměřuje na sakrální hudbu a mnoho hudebníků z celého světa sem přijíždí, aby zde vystoupili. Festival obvykle probíhá v kostele svatého Kříže, který je pro takové akce díky své architektuře a uměleckému vybavení vhodným prostorem.

Dalším významným festivalem je Sierakowský festival, který se koná každoročně koncem srpna. Tento festival nabízí spoustu zábavy, tance a hudby . Festival trvá několik dní a nabízí širokou škálu kulturních aktivit, jako jsou koncerty, výstavy, workshopy a trhy s místními produkty a řemesly.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie Sierakówa sahá až do 12. století, kdy zde byla založena osada. V průběhu staletí se město stalo důležitým obchodním a řemeslným centrem. Během druhé světové války bylo město významným centrem odboje proti nacistické okupaci a bylo také jedním z center Varšavského povstání.V průběhu staletí bylo Sieraków vlastnictvím různých šlechtických rodů a bylo důležitým centrem obchodu a řemesel. V 19. století se město stalo součástí Pruska a později Německa. Po první světové válce se stalo součástí obnoveného Polska.

Sieraków za druhé světové války[editovat | editovat zdroj]

Sieraków se nachází ve Velkopolském vojvodství v západní části Polska. Během druhé světové války bylo město obsazeno nacistickými silami a stalo se součástí tzv. Generálního gouvernementu, což byla oblast v Polsku, která nebyla připojena k Německé říši, ale byla přímo spravována nacisty.

V roce 1940 byla v Sierakowě zřízena pobočka koncentračního tábora KL Posen. Tento tábor sloužil k internaci a mučení polských odpůrců nacistického režimu, ale také Židů, Romů a dalších vězňů. Celkem bylo v táboře vězněno až 10 000 lidí, z nichž mnozí zemřeli na následky krutého zacházení a vysílení.

V roce 1943 došlo k Sierakowskému povstání, které bylo organizováno polskými partyzány. Cílem bylo osvobodit město od nacistické okupace a vytvořit v něm centrum odboje proti nacistům. Partyzáni napadli město a podařilo se jim zabít několik nacistických důstojníků a zničit několik budov. Avšak nacisté rychle reagovali a začali město brutálně potlačovat. V bojích zemřelo na 600 polských partyzánů a civilistů. Mnoho dalších bylo deportováno do koncentračních táborů, kde mnozí z nich zemřeli.

Po válce se Sieraków stal součástí Polska a byl obnoven. Památníky a muzea v Sierakowě připomínají oběti nacistické okupace a boje polských partyzánů. Mezi nejvýznamnější památky patří památník věnovaný obětem koncentračního tábora KL Posen a památník Sierakowského povstání. Tyto památníky slouží k uctění památky obětí a k uchování historie této tragické události.

Sieraków a Vodňany[editovat | editovat zdroj]

Během druhé světové války byli v Sierakowě internováni čeští studenti z Vodňan, kteří se zapojili do odboje proti nacistické okupaci. Ti byli později popraveni a jejich památku připomíná památník v Sierakowě.

vlajka Sierakówa

Kromě toho však existují i jiné kulturní spojitosti mezi oběma městy. Například Sieraków je partnerským městem Vodňan a pravidelně dochází k výměně kulturních a sportovních akcí. Také v Sierakowě se nachází Muzeum Šumavy a Podčeskoleského Pomezí, které je zaměřené na historii a kulturu českých a polských oblastí, které se nacházejí na hranicích mezi oběma zeměmi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online. [cit. 2022-10-06]
  2. Sieraków · Polsko. Sieraków · Polsko [online]. [cit. 2023-03-14]. Dostupné online. 
  3. Oddział Sieraków - AGRO-EKO. agro-eko.com.pl [online]. [cit. 2023-03-16]. Dostupné online. (polsky) 
  4. www.bing.com [online]. [cit. 2023-03-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]