Katedrála na Wawelu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Katedrála na Wawelu v Krakově, pohled z jihu z prostředního nádvoří.
Půdorysné určení polohy katedrály uvnitř pevnosti na Wawelu.

Katedrála na Wawelu, plným názvem Katedrální bazilika svatého Stanislava a svatého Václava, je arcidiecézní kostel na Wawelském pahorku v Krakově. Je to polské posvátné místo velkého národního a historického významu a je i polskou kulturní památkou. Tradiční místo korunovací polských králů, z nichž mnozí jsou tu pohřbeni, stejně jako svatý Stanislav, svatá Hedvika a další významné osobnosti polského národa.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Současná gotická katedrála stojí na místě dvou katedrál románských. Nejstarší katedrálu svatého Václava dal postavit Boleslav Chrabrý kolem roku 1000, druhá, tzv. hermanovská, byla dokončena roku 1142. Byla to trojlodní bazilika se dvojím chórem a kryptou, kde byl od roku 1089 pohřben svatý Stanislav. Roku 1305 katedrála vyhořela a roku 1320 se začalo se stavbou trojlodní gotické katedrály s třemi věžemi a věncem kaplí, která byla dokončena roku 1364. V dalších stoletích se různě upravovala a přestavovala a přibývaly další kaple. V katedrále se korunovali polští králové, a to i po roce 1609, kdy králové přesídlili do Varšavy. V letech 1655-1657 a opět roku 1702 zařízení katedrály zničili Švédové, v letech 1895-1910 byla celá stavba důkladně restaurována. Od 19. století se v katedrále začali pochovávat i významní vojevůdci a spisovatelé, ve 20. století i vrcholní politici, naposledy president Kaczynski s manželkou (2010). Za druhé světové války Němci katedrálu uzavřeli a část zařízení se ztratila.

Plán katedrály
Katedra na Wawelu - map with numbers.svg
 1. Zikmundova věž
 2. Pokladnice
 3. Kaple Czartoryských u základů Hodinové věže
 4. Síň
 5. Kaple Maciejowského
 6. Kaple Lipských
 7. Kaple Skotnických
 8. Kaple Zebrzydowského
 9. Zákrystie
 10. Kaple Gamratova
 11. Kaple Mariacka
 12. Kaple Tomického
 13. Kaple Załuského
 14. Kaple Jana Olbrachta
 15. Kaple Zadzika
 16. Kaple Konarského
 17. Kaple Zigmundova
 18. Kaple Wazů
 19. Kaple Szafrańců u základů Wikaryjské věže
 20. Kaple Potockých
 21. Kaple Svatého kříže
 22. Kaple Svaté trojice
 23. Zpovědnice sv. Stanislava
 24. Hlavní oltář

Popis[editovat | editovat zdroj]

Popis zevnějšku[editovat | editovat zdroj]

Trojlodní gotická katedrála na obdélném půdoryse se třemi věžemi a věncem kaplí kolem je postavena z bílého vápence a cihel. Na severovýchodní straně k ní přiléhá Zikmundova věž ze 14. století, postavená jako část opevnění hradu Wawel, se slavným zvonem Zikmund a s helmovou střechou ze 16. století, a východně od ní budova chrámové pokladnice. Na severozápadě přiléhá nejvyšší „Hodinová věž“, gotická stavba z cihel s barokní helmicí ze 17. století. První hodiny byly instalovány roku 1521. K jihozápadnímu rohu katedrály přiléhá „Vikářská věž“ se čtyřmi zvony, zvaná také „Věž stříbrných zvonů“. Spodní část věže je pozůstatek románské katedrály a vedle věže je východ z královské hrobky.

Popis vnitřku[editovat | editovat zdroj]

Vnitřek katedrály byl pozdějšími úpravami silně pozměněn, v lodi a presbytáři se však zachovala gotická okna a křížové klenby. Na stěnách lodi jsou dřevěné sochy čtyř Učitelů církve (kolem 1500), na různých místech flanderské gobeliny ze 2. poloviny 17. století. Uprostřed lodi v křížení je barokní mauzoleum (confessio) svatého Stanislava z roku 1629. Presbytář je od barokně přestavěného ochozu oddělen stěnami, zařízení je barokní nebo novověké. Chórové lavice jsou z roku 1620, hlavní oltář z roku 1650. Varhany jsou z roku 1785.

Kaple[editovat | editovat zdroj]

Hrobky[editovat | editovat zdroj]

Polští králové[editovat | editovat zdroj]

Polští svatí[editovat | editovat zdroj]

Další osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Kapitula[editovat | editovat zdroj]

Kapitula byla založena kněžnou Ziębickou. Budova pochází z 15. století a původně zde bydleli kanovníci. Roku 1775 přestavěna na archiv a knihovnu, která patří k nejstarším v Polsku. e 19. stol.,

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie na polské Wikipedii a Wawel Cathedral na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]