Stanislav I. ze Szczepanowa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stanisław I. ze Szczepanowa
Stanisław Samostrzelnik, Św Stanisław.jpg
Narození26. července 1030
Szczepanów
Úmrtí11. dubna 1079 (ve věku 48 let) nebo 8. května 1079 (ve věku 48 let)
Krakov
Místo pohřbeníKatedrála na Wawelu
Povoláníkatolický kněz
Nábož. vyznáníkatolická církev
RodSzczepanovští
Funkcekrakovský biskup (od 1072)
katolický biskup
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stanisław I. ze Szczepanowa či prostě svatý Stanislav (kolem 1030 podle tradice Szczepanów11. dubna 1079 Krakov) byl polský katolický biskup a mučedník, v letech 1072-1079 biskup krakovský. Zemřel v kostele sv. Michala ve Skalce, kde jej při mši vlastní rukou zavraždil polský král Boleslav II. Smělý. Je patronem krakovské i řady dalších diecézí a celého Polska, kde patří k nejuctívanějším svatým.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po studiích v Hnězdně, belgickém Lutychu a možná i v Paříži se vrátil do Polska, kde se stal kanovníkem krakovské katedrály. Roku 1072 byl vysvěcen na krakovského biskupa. Postupně se vyostřoval jeho konflikt s polským králem Boleslavem II., kterého kritizoval za nemorální život a kterého posléze Řehoř VII. exkomunikoval. Boleslav II. Stanislava roku 1079 zavraždil mečem v kostele sv. Michala ve Skalce u Krakova. Král se měl přihnat se žoldnéři a nakázat jim, aby vyvedli biskupa ven. Při jejich váhání vjel do kaple sám a rozpoltil Stanislavovi hlavu.

Stanislavovy ostatky byly později přeneseny do krakovské katedrály a roku 1253 byl papežem Inocencem IV. kanonizován. Roku 1979 proběhly velké oslavy při příležitosti 900. výročí jeho úmrtí.

Znázorňován je vždy v biskupských pontifikáliích. Meč, který má u sebe, symbolizuje jeho mučednickou smrt. Mnohdy leží u jeho nohou vzkříšený mrtvý, kterého prý Stanislav přivedl před krále jako svědka zákonitého nabytí jistého církevního pozemku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Biskup krakovský
Předchůdce:
Lambert II. Suła
10721079
Stanislav I. ze Szczepanowa
Nástupce:
Lambert III.