Gangtok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Gangtok
गान्तोक
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 1650 m n. m.
Stát Indie Indie
Gangtok na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 98 000 (2011)
Správa
Starosta K.N Topgay
Telefonní předvolba 03592
PSČ 737101
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gangtok (Gántók) je hlavní město indického státu Sikkim. Leží v pohoří Siválik v nadmořské výšce okolo 1650 metrů, protékají jím řeky Ranikhola a Roro Ču (přítoky Tisty). Náleží do distriktu Východní Sikkim. Má necelých sto tisíc obyvatel, mezi nimiž převažují Nepálci, Lepčové a Bhútiové.

První písemná zmínka o městě pochází z roku 1716. V devatenáctém století se stalo důležitou obchodní stanicí na cestě z Tibetu do Kalkaty a v roce 1894 sem bylo přeneseno hlavní město země z Tumlongu. V roce 1947 se stalo metropolí nezávislého Sikkimu a po připojení k Indii v roce 1975 je sídlem samosprávy svazového státu.

Ve městě se nachází guvernérský palác Rádž Bhavan, hinduistický chrám Thakurbari, institut tibetologie, Sikkimská univerzita a zoologická zahrada s himálajskou faunou. Nedaleko jsou významné buddhistické kláštery Enčej a Rumtek. Zdrojem příjmů pro obyvatele města jsou umělecká řemesla (zejména tradiční výroba ručního papíru a látkových obrazů zvaných thangka) a turistika. Návštěvníky láká příjemné podnebí (v zimě jen zřídka mrzne, letní teploty nepřesahují 25 °C), čistý horský vzduch a blízkost Himálají: z Gangtoku je vidět třetí nejvyšší hora světa Kančendženga. Vzhledem k blízkosti čínské hranice je ve městě umístěna velká vojenská posádka. Protože zdejší strmé ulice zvládnou jen terénní vozy, spojuje dolní a horní část města kabinová lanovka. Do města nevede železnice, nejbližší nádraží je v Siliguri.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]