Gángtók

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Gángtok)
Gángtók
गान्तोक
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1650 m n. m.
StátIndieIndie Indie
Gángtók na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel98 000 (2011)
Správa
StarostaK.N Topgay
Telefonní předvolba03592
PSČ737101 a Pin Code of Gangtok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gángtók[1] (Gántók) je hlavní město indického státu Sikkim. Leží v pohoří Siválik v nadmořské výšce okolo 1650 metrů, protékají jím řeky Ranikhola a Roro Ču (přítoky Tisty). Náleží do distriktu Východní Sikkim. Má necelých sto tisíc obyvatel, mezi nimiž převažují Nepálci, Lepčové a Bhútiové.

První písemná zmínka o městě pochází z roku 1716. V devatenáctém století se stalo důležitou obchodní stanicí na cestě z Tibetu do Kalkaty a v roce 1894 sem bylo přeneseno hlavní město země z Tumlongu. V roce 1947 se stalo metropolí nezávislého Sikkimu a po připojení k Indii v roce 1975 je sídlem samosprávy svazového státu.

Ve městě se nachází guvernérský palác Rádž Bhavan, hinduistický chrám Thakurbari, institut tibetologie, Sikkimská univerzita a zoologická zahrada s himálajskou faunou. Nedaleko jsou významné buddhistické kláštery Enčej a Rumtek. Zdrojem příjmů pro obyvatele města jsou umělecká řemesla (zejména tradiční výroba ručního papíru a látkových obrazů zvaných thangka) a turistika. Návštěvníky láká příjemné podnebí (v zimě jen zřídka mrzne, letní teploty nepřesahují 25 °C), čistý horský vzduch a blízkost Himálají: z Gángtóku je vidět třetí nejvyšší hora světa Kančendženga. Vzhledem k blízkosti čínské hranice je ve městě umístěna velká vojenská posádka. Protože zdejší strmé ulice zvládnou jen terénní vozy, spojuje dolní a horní část města kabinová lanovka. Do města nevede železnice, nejbližší nádraží je v Siliguri.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 31, 122. Standardizované jméno: Gángtók. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]