Névárština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Névárština (नेपाल भाषा, nēpālbhāšā)
Rozšíření Nepál, Sikkim
Počet mluvčích 1,4 milionu
Klasifikace
Písmo Dévanágarí
Postavení
Regulátor Nepal Bhasa Academy
Úřední jazyk NepálNepál Nepál
Kódy
ISO 639-1 není
ISO 639-2 new (B)
new (T)
ISO 639-3 new
Wikipedie
new.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Névárština (névársky नेपाल भाषा nēpālbhāšā, také Newāh Bhāy) je jazyk z tibetobarmské skupiny sinotibetských jazyků. Mluví jím hlavně 1,3 milionu Névárců, kteří obývají údolí Káthmándú v Nepálu. Kromě Nepálu se také používá v indickém státě Sikkim, kde je jedním z oficiálních jazyků. Má bohatou literární tradici a zapisuje se písmem Dévánágarí, předtím se používala různá místní písma odvozená od Bráhmí. Vzhledem k dlouhodobému kontaktu jazyk vykazuje podobnosti s jazyky indoevropskými.

Névárštinu nelze zaměňovat s indoevropským jazykem nepálštinou, která sama sebe nazývá नेपाली nepālī bhāṣā. Výraz Nepál původně označoval pouze údolí Káthmándú, kde se mluvilo névárštinou. Nepálština se dříve nazývala khas kurā nebo gurkhali a mluvilo se jí v jiných oblastech dnešního Nepálu. Později se nepálština začala rychle šířit a vytlačovat původní névárštinu, a to i v samotném údolí Káthmándú. Například mezi lety 1952 a 1991 podíl populace v údolí Káthmándú hovořící névársky poklesl ze 74,95% na 43,93%.[1] Jazyk je klasifikován jako ohrožený organizací UNESCO.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MALLA, Kamal P. The Occupation of the Kathmandu Valley and its Fallout [online]. [cit. 2014-03-16]. S. 3. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-01-08. (anglicky) 
  2. UNESCO Atlas of the World's Languages in Danger [online]. [cit. 2013-11-13]. Dostupné online. (anglicky)