Névárština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Névárština (नेपाल भाषा, nēpālbhāšā)
RozšířeníNepál, Sikkim
Počet mluvčích1,4 milionu
Klasifikace
PísmoDévanágarí
Postavení
RegulátorNepal Bhasa Academy
Úřední jazykNepálNepál Nepál
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2new (B)
new (T)
ISO 639-3new
Ethnologuenew
Wikipedie
new.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Névárština (névársky नेपाल भाषा nēpālbhāšā, také Newāh Bhāy) je jazyk z tibetobarmské skupiny sinotibetských jazyků. Mluví jím hlavně 1,3 milionu Névárců, kteří obývají údolí Káthmándú v Nepálu. Kromě Nepálu se také používá v indickém státě Sikkim, kde je jedním z oficiálních jazyků. Má bohatou literární tradici a zapisuje se písmem Dévánágarí, předtím se používala různá místní písma odvozená od Bráhmí. Vzhledem k dlouhodobému kontaktu jazyk vykazuje podobnosti s jazyky indoevropskými.

Névárštinu nelze zaměňovat s indoevropským jazykem nepálštinou, která sama sebe nazývá नेपाली nepālī bhāṣā. Výraz Nepál původně označoval pouze údolí Káthmándú, kde se mluvilo névárštinou. Nepálština se dříve nazývala khas kurā nebo gurkhali a mluvilo se jí v jiných oblastech dnešního Nepálu. Později se nepálština začala rychle šířit a vytlačovat původní névárštinu, a to i v samotném údolí Káthmándú. Například mezi lety 1952 a 1991 podíl populace v údolí Káthmándú hovořící névársky poklesl ze 74,95% na 43,93%.[1] Jazyk je klasifikován jako ohrožený organizací UNESCO.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MALLA, Kamal P. The Occupation of the Kathmandu Valley and its Fallout [online]. [cit. 2014-03-16]. S. 3. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-01-08. (anglicky) 
  2. UNESCO Atlas of the World's Languages in Danger [online]. [cit. 2013-11-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]