Névárština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Névárština (नेपाल भाषा, népálbhášá)
RozšířeníNepál, Sikkim
Počet mluvčích1,4 milionu
Klasifikace
PísmoDévanágarí
Postavení
RegulátorNepal Bhasa Academy
Úřední jazykNepálNepál Nepál
Kódy
ISO 639-1není
ISO 639-2new (B)
new (T)
ISO 639-3new
Ethnologuenew
Wikipedie
new.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Névárština (névársky नेपाल भाषा népálbhášá, také Newá bháj) je jazyk z tibetobarmské skupiny sinotibetských jazyků. Mluví jím hlavně 1,3 milionu Névárců, kteří obývají údolí Káthmándú v Nepálu. Kromě Nepálu se také používá v indickém státě Sikkim, kde je jedním z oficiálních jazyků. Má bohatou literární tradici a zapisuje se písmem Dévánágarí, předtím se používala různá místní písma odvozená od Bráhmí. Vzhledem k dlouhodobému kontaktu jazyk vykazuje podobnosti s jazyky indoevropskými.

Névárštinu nelze zaměňovat s indoevropským jazykem nepálštinou, která sama sebe nazývá नेपाली népálí nebo i népálí bhášá. Výraz Nepál původně označoval pouze údolí Káthmándú, kde se mluvilo névárštinou. Nepálština se dříve nazývala khas kurá nebo gurkhálí a mluvilo se jí v jiných oblastech dnešního Nepálu. Později se nepálština začala rychle šířit a vytlačovat původní névárštinu, a to i v samotném údolí Káthmándú. Například mezi lety 1952 a 1991 podíl populace v údolí Káthmándú hovořící névársky poklesl ze 74,95% na 43,93%.[1] Jazyk je klasifikován jako ohrožený organizací UNESCO.[2]

Vzorový text[editovat | editovat zdroj]

Všeobecná deklarace lidských práv

nevársky

सकलें मनूत स्वतन्त्र व ज्वलिज्वः आत्मसम्मान व वां दइकथं बुइ । इपिं स्वविवेक व सद्बुद्धि दयाः विवेकशील जुइ अले थवंथवय् दाजुकिजाकथं हनाबना याइ ।

česky

Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MALLA, Kamal P. The Occupation of the Kathmandu Valley and its Fallout [online]. [cit. 2014-03-16]. S. 3. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-01-08. (anglicky) 
  2. UNESCO Atlas of the World's Languages in Danger [online]. [cit. 2013-11-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]