Dominium Pákistán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pákistán
Pakistan
পাকিস্তান
پاکستان
 Britská Indie 19471956 Islámská republika Pákistán 
Bangladéšská lidová republika 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna: Qaumi Taranah
geografie
Mapa
obyvatelstvo
státní útvar
vznik:
15. srpen 1947 – rozdělení Indie
zánik:
státní útvary a území
předcházející:
Britská Indie Britská Indie
následující:
Islámská republika Pákistán Islámská republika Pákistán
Bangladéšská lidová republika Bangladéšská lidová republika

Dominium Pákistán (anglicky Dominion of Pakistan), oficiálně jen Pákistán, byl nezávislý federativní stát odpovídající dnešním státům Pákistán a Bangladéš, který existoval mezi 15. srpnem 1947 a 23. březnem 1956. Dominium Pákistán vzniklo z těch částí Britské Indie, kde tvořili muslimové většinu obyvatel. Ze zbylé části Britské Indie obývané hinduistickým a nemuslimským obyvatelstvem vzniklo Dominium Indie (nebo také Indická Unie) současně se vznikem Dominia Pákistán.

Dominium Pákistán se skládalo ze dvou částí Západního Pákistánu (dnešní Pákistán) a Východního Pákistánu (dnešní Bangladéš, původně východní Bengálsko). Západní Pákistán byl vzdálen od Východního přes 1 500 km, které tvořilo území Indie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dominium Pákistán vzniklo po rozdělení Britské Indie (podle Radcliffova linie) a společně s ním vzniklo dominium Indie. Oba tyto státní celky vznikly na základě Zákonu o nezávislosti Indie z roku 1947, který byl přijat Parlamentem Spojeného království. Podle tohoto zákona měla obě dominia existovat až do doby, než budou přijaty jejich nové ústavy. V případě Indie se tak stalo 26. ledna 1950, kdy se z Indické unie oficiálně stala Indická republika. Pákistán zůstal formálně monarchií až do 23. března 1956, kdy přijal republikánskou ústavu a poslední generální guvernér Iskandar Mírza se stal prvním prezidentem.

V době existence obou dominií zůstával oficiální hlavou státu britský monarcha (jako král Pákistánu) nejdříve Jiří VI. (1947–1952) a poté Alžběta II. (1952–1956). Panovníka zastupoval generální guvernér. Tento úřad zastávali celkem 4 muži:

  1. Muhammad Alí Džinnáh (19471948), zemřel v úřadu
  2. Chádža Názimuddín (19481951)
  3. Ghulám Muhammad (19511955)
  4. Iskandar Mírza (19551956), stal se prezidentem

Území a rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Dominium Pákistán byla federace několika území (provincií, knížecích států, atd.), které byly kromě hl. města a Východního Pákistánu v roce 1955 spojeny v jedinou provincii Západní Pákistán:

Provizorním hlavním městem federace se stalo Karáčí a zůstalo jím až do postavení nového hlavního města Islámábád v roce 1966. Pákistán si navíc nárokoval území Kašmíru.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dominion of Pakistan na anglické Wikipedii.