Alavité (sekta)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alavité v době druhé světové války

Alavité jsou muslimská náboženská skupina, která patří do šíitské větve islámu. Alávité žijí převážně v Sýrii, Turecku a Libanonu. Nejsou identičtí s alevity. Ve světě jsou přibližně 3 miliony alavitů.[1] Většina sunnitů je vnímá jako kacíře, ani mnozí šíité jim nejsou nakloněni.[1] Některé jejich obřady se prolínají s křesťanskými.[1] Pro svou víru byli dlouho perzekvováni vládci Sýrie, dokud se v roce 1970 nedostal k moci Háfiz al-Asad, otec Bašára Asada.

Dnes představují 13 procent syrské populace (žijí zejména na západě Sýrie).[2] Uplynulých 50 let dominovala politickému systému elita vedená rodinou Asadovců. Během probíhající syrské občanské války je jejich vláda vystavena značnému tlaku.

Věrouka a dějiny[editovat | editovat zdroj]

Alavismus je větví šíitského islámu, respektuje šaríu (islámské právo) a uplatňuje ji v duchu výkladu šestého šíitského imáma Dža'fara as-Sádika, který je nejvlivnějším šíitským náboženským vykladačem.[2]Podobně jako drúzové i alavité věří v reinkarnaci.[2] Nezakazují pití alkoholu.[2]

V Sýrii představují po sunnitech druhou největší náboženskou skupinu (13 %).[2] Osmani s nimi zacházeli jako s nemuslimy, podobně jako s židy či s křesťany a museli platit daň (džizja).[2] Po povstáních proti Osmanům v letech 1806, 1811 a 1852 dostali omezenou samosprávu.[2] Po první světové válce byl v roce 1922 francouzský mandát rozdělen na čtyři státy, včetně státu alavitů.[2] Sjednocení těchto dílčích států do jedné Sýrie pro ně znamenalo obavy z převahy sunnitů v politice.[2] Alavitští důstojníci sehráli v převratech v roce 1963 a 1966 klíčovou roli.[2] Jejich význam razantně stoupl až po nástupu Háfize Asada.[2] Ten v roce 2000 přenechal vládu synovi Bašárovi.

V Libanonu mají garantována 2 z celkem 128 parlamentních křesel - po jednom ve volebním okrese Sever I (provincie a okres Akkar) a Sever II (okresy Tripolis a Miniyeh-Danniyeh).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alaviti na slovenské Wikipedii.

  1. a b c The sword and the word [online]. Economist [cit. 2013-05-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c d e f g h i j k SYRIA-REPORT: Muslim Alawites: A Profile [online]. Middle East Reporter, 2011-11-26 [cit. 2013-05-16]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]