Bektášíja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kaligrafie představující bektášíjský řád

Bektášíja je náboženský směr v rámci islámu, původně vlivný súfistický řád (taríka) v Osmanské říši. Jeho pololegendárním zakladatelem byl Hadži Bektáš Veli[1], mystik z Chorásánu, který žil a učil v Anatolii.

Bektášíja zčásti zachovává některé předislámské zvyky, naopak nedodržuje některé muslimské rituály (ani modlitbu), převzala prvky křesťanství a šíitismu. Mohameda a Alího klade na stejnou úroveň s Alláhem. Zdůrazňuje úlohu duchovního učitele. Sunnitská ortodoxie považuje bektášíju za nemorální a heretickou.

Jednoduchá organizace a tolerance bektášíje k nemuslimům přispěla ke konverzi části křesťanského obyvatelstva v rámci Osmanské říše.

Po likvidaci janičářů v roce 1826 byli krutě pronásledováni i bektašové. V Turecku bektášíja oficiálně zanikla v roce 1925 (zrušení súfistických řádů), centrum bektášíje se následně přesunulo do Albánie (kde byli během komunistické vlády bektašové pronásledováni), později do Egypta. Dnes má mnoho stoupenců v Turecku, Albánii[2] a mezi albánskými emigranty v USA.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bektašija na slovenské Wikipedii.

  1. RISTOVSKI, Blaže. Makedonska enciklopedija A-Ľ. Skopje: MANU, 2009. ISBN 978-608-203-023-4. S. 140. (makedonština) 
  2. KOTHERA, Jiří. Za albánskými bektášíji [online]. 2022-06-04 [cit. 2022-06-04]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DROZDÍKOVÁ, Jarmila. Lexikón islámu. 1. vyd. Bratislava: Kalligram, 2005. 270 s. ISBN 80-7149-764-9. Heslo bektášíja, s. 40. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]