Koránští muslimové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Koránští muslimové jsou reformní islámští věřící, kteří – podobně jako křesťanští protestanti – vyznávají princip podobný Sola scriptura a veškeré teologické nástavby nad posvátným písmem, Koránem, považují za nevýznamné. Odmítají hadísy jako podvržené, nebo nezávazné – protože protiřečí Koránu, a stejně tak odmítají historickou tradici, sunnu. Koránští muslimové se tradičně neorganizují, zastávají ale postoje podobné některým dalším reformním proudům a organizacím v islámu. Snaží se o pokrok společnosti a rozvoj islámu ve světě.

United Submitters International[editovat | editovat zdroj]

Organizace založená Rashadem Khalifou v USA. Rashad Khalifa, biochemik egypto-amerického původu, provedl matematickou analýzu textu Koránu, na základě které dospěl k závěru, že číslo 19 je cosi jako podpis Boží, důkaz autentičnosti koránských veršů.

Po krátkém nadšení muslimské komunity byl sunnitmi odmítnut bez věrohodné argumentace. 31. ledna 1990 byl zavražděn islámským sunnitským fundamentalistou. V jeho těle bylo nalezeno 29 bodných ran. USI vyznává víru v jediného Boha a exkluzivní autoritu Koránu jako Slova Božího.[1]

Tolu-e Islam[editovat | editovat zdroj]

Hnutí vzniklo v Pákistánu, jeho zakladatelem byl Ghulam Ahmad Parwez (1903–1986). Hnutí má pobočku v Kanadě i Dánsku. Odmítají autoritu historických hadísů a mnohé pasáže Koránu moderně reinterpretují na základě jejich vzájemného výkladu.[2]

Větev koránského islámu se vyznačuje argumentační logikou, vědeckým dokazováním struktur víry a tolerantní a otevřeným přístupem k ostatním lidem. Na základě citací z Koránu přísně zakazuje zabití za odpadnutí od víry, mučení, pronásledování a jiné násilí páchané na jinověrců.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Submission
  2. Bazm-e Tolu-e Islam. www.tolueislam.com [online]. [cit. 2008-09-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-11-22. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]