Ahmadíja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlajka ahmadíje
Mirza Ghulam Ahmad

Ahmadíja (urdsky احمدیہ, podle jména zakladatele) je heterodoxní islámské mesianistické hnutí, které vzniklo v 80. letech 19. století v indickém Paňdžábu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Založil jej Mirza Gulám Ahmad (1835 - 1908) z Kádijánu, který se v roce 1882 prohlásil za obnovitele muslimské víry (mudžaddid) v 14. století hidžry a později v roce 1889 za Mahdího a druhé (alegorické) zjevení Ježíše (přislíbeného Mesiáše, arabsky masíhi maw'úd ), jehož muslimové očekávají před koncem světa.

Gulám Ahmad ve svých pamfletech ostře kritizoval britskou nadvládu v Indii. Považoval ji za znamení apokalyptické doby, která začne příchodem Antikrista. Stejně odsuzoval západní kapitalismus a jeho neblahé vlivy na muslimskou společnost. Formuloval vlastní ideu džihádu: křesťanským misionářům je třeba čelit spíše kázáním a argumentací, než se zbraní v ruce. Ozbrojený džihád je vyhrazen jen pro extrémní situace, lze jej vést pouze v ohrožení, nikdy ne s cílem dobýt nějaké území. V roce 1914 se ahmadíja rozdělila na dva proudy: kádijánský a láhaurský. Kádijánci považují Gulám Ahmada za proroka (podle ortodoxního islámu však po Mohamedovi, "pečeti proroků", už nemůže přijít žádný další prorok), láhaurovci mu přisuzují pouze titul "obnovitele" (mudžaddid). Kvůli rozdílům ve věrouce (proroctví a mesiášství Ahmada, džihád) čelí ahmadíja ostré kritice ze strany ortodoxního islámu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]