Káfir

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Warner, Bill. Množství textu o káfirech v sunně a koránu

Káfir (arabsky kāfir, množné číslo kuffār; forma pro ženy kāfirah) je arabsko-islámský právní termín, označující ostatní „nevěřící, či jinověrce“. Toto slovo je odvozeno od arabského slovního kořene kfr. Tento kořen je v koránu obsažen zhruba 500 krát, označuje zde protivníky proroka Mohameda slovem kuffār („nevěřící“), nebo jako alladhīna kafarū („ti, jež jsou nevěřící“). Kafara znamenala původně ve staré arabštině „být nevděčný“.

Výklad termínu[editovat | editovat zdroj]

Je nesporné, že se tento termín vztahuje na ostatní příslušníky jiných náboženství, avšak také s tím musí být zároveň poukázáno na skutečnost, že se také v koránu nacházejí ony pasáže, v kterých tento termín může nabývat zcela jiného významu, tj. např. rolník, sedlák.[1]

Bill Warner[editovat | editovat zdroj]

Ametérský badatel a kritik islámu Bill Warner tvrdí následující: „Káfir není pouze někdo, kdo nesouhlasí s islámem. Káfir je zlý, odporný, je tou nejnižší formou života.[2][3] Také dále dodává, že je možné káfira „podvádět, spiknout se proti němu, nenávidět, zotročit, zesměšňovat, mučit a ještě horší věci“.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kāfir na německé Wikipedii.

  1. GERLACH, Julia. Zwischen Pop und Dschihad: Muslimische Jugendliche in Deutschland. [s.l.]: Ch. Links Verlag 237 s. Dostupné online. ISBN 9783862842278. (německy) Google-Books-ID: obsHAQAAQBAJ. 
  2. WARNER, Dr Bill. Život Mohameda: Síra. [s.l.]: CSPI International 103 s. Dostupné online. ISBN 9788088089100. (česky) Google-Books-ID: 00OuCQAAQBAJ. 
  3. WARNER, Dr Bill. Hadísy: Mohamedova sunna. [s.l.]: CSPI International 104 s. Dostupné online. ISBN 9788088089247. (česky) Google-Books-ID: UYyZCwAAQBAJ. 
  4. WARNER, Dr Bill. Právo šaría pro nemuslimy (ukázka z knihy): Studium politického islámu. [s.l.]: CSPI International 48 s. Dostupné online. ISBN 9788088089056. (česky) Google-Books-ID: Y7x2BwAAQBAJ. 

Související články[editovat | editovat zdroj]