Káfir
Káfir (arabsky kāfir, množné číslo kuffār; forma pro ženy kāfirah) je arabsko-islámský právní termín, označující ostatní „nevěřící, či jinověrce“. Toto slovo je odvozeno od arabského slovního kořene kfr. Tento kořen je v koránu obsažen zhruba 500krát, označuje zde protivníky proroka Mohameda slovem kuffār („nevěřící“), nebo jako alladhīna kafarū („ti, jež jsou nevěřící“). Kafara znamenala původně ve staré arabštině „být nevděčný“.
Výklad termínu[editovat | editovat zdroj]
Je nesporné, že se tento termín vztahuje na ostatní příslušníky jiných náboženství, avšak také s tím musí být zároveň poukázáno na skutečnost, že se také v koránu nacházejí ony pasáže, v kterých tento termín může nabývat zcela jiného významu, tj. např. rolník, sedlák.[1]
Bill Warner[editovat | editovat zdroj]
Ametérský badatel a kritik islámu Bill Warner tvrdí následující: „Káfir není pouze někdo, kdo nesouhlasí s islámem. Káfir je zlý, odporný, je tou nejnižší formou života.“[2][3] Také dále dodává, že je možné káfira „podvádět, spiknout se proti němu, nenávidět, zotročit, zesměšňovat, mučit a ještě horší věci“.[4]
Odkazy[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kāfir na německé Wikipedii.
- ↑ GERLACH, Julia. Zwischen Pop und Dschihad: Muslimische Jugendliche in Deutschland. [s.l.]: Ch. Links Verlag 237 s. Dostupné online. ISBN 9783862842278. (německy) Google-Books-ID: obsHAQAAQBAJ.
- ↑ WARNER, Dr Bill. Život Mohameda: Síra. [s.l.]: CSPI International 103 s. Dostupné online. ISBN 9788088089100. Google-Books-ID: 00OuCQAAQBAJ.
- ↑ WARNER, Dr Bill. Hadísy: Mohamedova sunna. [s.l.]: CSPI International 104 s. Dostupné online. ISBN 9788088089247. Google-Books-ID: UYyZCwAAQBAJ.
- ↑ WARNER, Dr Bill. Právo šaría pro nemuslimy (ukázka z knihy): Studium politického islámu. [s.l.]: CSPI International 48 s. Dostupné online. ISBN 9788088089056. Google-Books-ID: Y7x2BwAAQBAJ.