Málikovský mazhab

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Málikovský madhab (smaragdově zelená)

Málikovský mazhab je jednou z právních škol islámu. Zakladatelem je Málik bin Anas (zemřel 795). Ve spise Al-Muwattá shromáždil velké množství tradic. Opírá se o hadíthy a istisláh, tj. právo na vlastní názor. Málikovský mazhab převládl v muslimském Španělsku a dodnes má výsadní postavení v Maghribu a západních zemích subsaharské Afriky.

Málikovský mazhab (jinak také madhab) je jednou ze čtyř hlavních právních škol sunnitského islámu. Mezi africkými muslimy výrazně dominuje.[1] Autorita zdrojů, ze kterých tato právní škola čerpá, je hierarchicky uspořádána následovně: 1. Korán, 2. hadíthy, 3. konsenzus věřících v Medíně (´Amal), konsenzus Mohamedových společníků (Sahabah), nakonec názor jednotlivce Mohamedových společníků, 4. Qiyas – analogie umožňující aplikovat nové skutečnosti podle starých norem, 5. Istislah – orientace na blaho muslimů, 6. Urf – zvyk věřících v celém muslimské světě. Autorita je sestupná, nejvyšší valenci má vždy Korán.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HAVELKA, Ondřej. Islám v Africe: Pevná tradice, výjimečné univerzity i synkretismy. Dingir. 2023, roč. 26, čís. 1, s. 2–6. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KROPÁČEK, Luboš: Duchovní cesty islámu, vyd. Vyšehrad, Praha 2011, str. 120.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]