Aleppo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Aleppo
Světové dědictví UNESCO
Aleppo citadel001.jpg
Smluvní stát Sýrie Sýrie
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium iii, iv
Odkaz 21 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1986 (10. zasedání)

Aleppo (arab. حلب Halab, tur. Haleb, ve starověku Beroea) je město v severozápadní Sýrii, 50 km jižně od tureckých hranic. Aleppo, se svým 1,8 miliónu obyvatel (2008), je nejlidnatějším městem Sýrie. Současně je hlavním městem Gouverments Aleppo. Většinu obyvatelstva tvoří Arabové a Kurdové, menšinově pak Turci a Arméni. 15–20 % obyvatelstva jsou křesťané různých vyznání. Nachází se zde mezinárodní letiště, je též křižovatkou železničních tratí. Nedaleko arabského tržiště se nachází citadela, jež je dominantou města.

Jde o jedno z nejstarších měst Blízkého Východu, které bývalo obchodním a dopravním centrem. Historie města sahá až do 2. tisíciletí př. n. l. – postupně jej ovládali Chetité, Asyřané, Řekové a Římané, v roce 637 n. l. bylo dobyto Araby a v roce 1260 dokonce Mongoly. Součástí Syrské arabské republiky je od roku 1924. Od nejstarších dob je považováno za významné centrum vzdělanosti a politické správy. V aleppské synagóze se dochoval jeden z význačných rukopisů hebrejského Tanachu, opatřený masoretskou punktací, jenž je známý jako Aleppský kodex.[1] Z doby řecké nadvlády máme zprávu o zvláštním způsobu, jak se zde prováděly popravy. Odsouzenci byli údajně shazování z věže, jež byla „padesát loket vysoká, naplněná popelem. Z jejího kruhového vrcholu bylo možno odevšad shazovat odsouzence do popela“ (2. kniha Makabejská 13:5).[2]

Starověká část města je od roku 1986 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Město ale bylo těžce poničeno během probíhající bitvy – z památek byl zničen například minaret Umajjovské mešity.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BIČ, Miloš. Ze světa Starého zákona II. Praha : Kalich, 1989. S. 523.  
  2. BIČ, Miloš. Apokryfy zvané též knihy deuterokanonické nebo nekanonické. Praha : Kalich, 1985. S. 352.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]