Přeskočit na obsah

Anglická republika (1659–1660)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O předchozí republice v letech 1649–1653 pojednává článek Anglická republika.
Společenství Anglie, Skotska a Irska
Commonwealth of England, Scotland and Ireland (en)
 Británie v době protektorátu 16591660 Anglické království 
Irské království 
Skotské království 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Obyvatelstvo
Státní útvar
Zánik
1660 – vyhlášení království
Státní útvary a území
Předcházející
Británie v době protektorátu Británie v době protektorátu
Následující
Anglické království Anglické království
Irské království Irské království
Skotské království Skotské království

Společenství Anglie, Skotska a Irska (anglicky Commonwealth of England, Scotland and Ireland, nezaměňovat za Commonwealth) bylo závěrečné období Anglické republiky, první v letech 16491653 a poté 16591660, kdy byla nejdříve Anglie (včetně Walesu) a později i Irsko a Skotsko spravovány jako republika. Po popravě Karla I. prohlásil 19. května anglický parlament (označovaný jako Kusý parlament, anglicky Rump Parliament) Anglii za republiku. Období let 16531659 je nazýváno protektorátem, kdy země byla řízena přímo Oliverem Cromwellem a po jeho smrti jeho synem Richardem jako lordy protektory.

Přehled[editovat | editovat zdroj]

Po Cromwellově smrti byl jmenován lordem protektorem jeho syn Richard. Po sedmi měsících byl ale staršími důstojníky armády sesazen a 6. května 1659 byl obnoven Kusý parlament.

Charles Fleetwood byl jmenován členem bezpečnostního výboru a státní rady a jedním ze sedmi zmocněnců armády. 9. června byl jmenován vrchním velitelem armády. Nicméně jeho moc byla podkopána parlamentem, který se snažil omezit moc armády ve státě. Dolní sněmovna 12. října 1659 degradovala generála Johna Lamberta a některé jiné důstojníky a ustanovila Fleetwooda jako předsedu vojenské rady podléhající předsedovi Dolní sněmovny. Příští den nařídil Lambert, aby dveře Dolní sněmovny zůstaly zavřeny a poslanci tak nemohli zasedat. 26. října byl jmenován bezpečnostní výbor, jehož členy se stali i Fleetwood a Lambert. Lambert byl jmenován vrchním velitelem vojsk v Anglii a Skotsku a Fleetwood generálem. Lambert byl výborem poslán s velkou armádou naproti Georgi Monckovi, který byl velitelem anglického vojska ve Skotsku.

Monck směřoval se svým vojskem ze Skotska na Londýn. Lambertova armáda se postupně rozprchla a on sám se vrátil do Londýna téměř sám. 24. prosince armáda obnovila jednání parlamentu (Long Parliament).

Karel II. vydal 4. dubna Bredskou deklaraci, kde stanovil podmínky, za kterých by byl ochoten stát se anglickým králem. Monck svolal parlament (Convention Parliament), který se poprvé sešel 25. dubna. 8. května vydal prohlášení, ve kterém uvedl, že Karel II. byl právoplatným králem od popravy předchozího krále Karla I. Karel II. se vrátil z exilu do Londýna 29. května a 23. dubna 1661 byl ve Westminsterském opatství korunován.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Commonwealth of England na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KUKLÍK, Jan. Ústavněprávní vývoj v Anglii v letech 1649-1658. Historický obzor, 1997, 8 (9/10), s. 207-217.

Související články[editovat | editovat zdroj]