Cicely Saundersová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cicely Saunders
Narození 22. června 1918
Hertfordshire
Úmrtí 14. července 2005 (ve věku 87 let)
Londýn
Alma mater St Thomas's Hospital Medical School
St Anne's College
Povolání lékař a zdravotní sestra
Ocenění dáma komandér Řádu britského impéria
Templetonova cena
Four Freedoms Award - Freedom of Worship
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Cicely Saundersová, celým jménem Dame Cicely Mary Strode Saunders, OM, DBE (22. června 191814. července 2005) byla anglická lékařka, spisovatelka a sociální pracovnice, zakladatelka moderního hospicového hnutí a propagátorka paliativní medicíny.

Život[editovat | editovat zdroj]

Svůj hospic svatého Kryštofa v Sydenhamu v Londýně založila roku 1967.

V 39 letech získala doktorát medicíny a stala se světově uznávanou kapacitou v oblasti paliativní medicíny, umírání a lékařské etiky, na tato téma přednášela na řadě univerzit po celém světě. Napsala též řadu knih a pojednání tematicky se věnujícím oblastem jejího díla.

Jako hluboce věřící křesťanka odmítala euthanasii a o křesťanství prohlásila, že je a zůstane základním kamenem hospicového hnutí, kamenem, kterým možná není vidět, ale na kterém celá stavba stojí.

Za svoji práci v sociální, zdravotnické a náboženské oblasti získala nejvyšší možná ocenění: z rozhodnutí Alžběty II. se stala nejprve důstojnicí a později rytířkou Řádu britského impéria, v roce 1981 obdržela Templetonovu cenu a v roce 2001 též nejprestižnější a nejvyšší ocenění za humanitární dílo: Humanitární cenu Conrada N. Hiltona.

Byla (mimo jiné) členkou Royal College of Physicians, Royal College of Nursing a Royal College of Surgeons of England, obdržela desítky čestných doktorátů.

Zemřela na rakovinu ve výše zmíněném hospici svatého Kryštofa. Jejím manželem byl polský emigrant malíř Marian Bohusz-Szyszko (1901-1995).

Výbor z díla[editovat | editovat zdroj]

  • Care of the Dying (1960)
  • The Management of Terminal Disease (1978, koeditorka)
  • Hospice: The Living Idea (1981)
  • Watch with Me (2003)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]