Billy Graham

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Billy Graham
Narození 7. listopadu 1918 (98 let)
Charlotte
Národnost europoidní rasa
Ocenění rytíř komandér Řádu britského impéria
Ronald Reagan Freedom Award
Zlatá medaile Kongresu
Templetonova cena
Prezidentská medaile svobody
… více na Wikidatech
Politická strana Demokratická strana
Manžel(ka) Ruth Graham (19432007)
Děti Franklin Graham
Podpis Podpis
Web www.billygraham.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Franklin Graham Jr., KBE (* 7. listopadu 1918 v Charlotte v Severní Karolíně), známý jako Billy Graham, je proslulý americký evangelikální kazatel z řad jižních baptistů.

Jde o jednoho z největších evangelizátorů 20. století a během své kariéry byl duchovním rádcem řady amerických prezidentů. Proslul svými masovými kazatelskými akcemi a pořady v médiích, jakož i cestami a kázáními po celém světě. Je považován za jednoho z nejvlivnějších protestantských kazatelů 20. století. Osobně kázal většímu počtu posluchačů, než kterýkoliv jiný protestantský kazatel v dějinách. Gallupova organizace jej uvedla na sedmém místě svého Seznamu nejobdivovanějších lidí 20. století. V roce 2005 jej hlasy amerických diváků umístily na 11. místo ankety Největší Američan.

Kazateli se staly i tři z jeho pěti dětí: dcera Anne Graham Lotz (* 1948) a synové Franklin Graham (* 1952) a Ned Graham (* 1958).

Život a studium[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 7. listopadu 1918 ve farmářské rodině v Charlotte v Severní Karolíně. Studoval teologii na Floridském biblickém institutu (1940) a antropologii na Wheaton College v Illinois (1943). Má celou řadu čestných doktorátů. V roce 1943 se oženil s dcerou chirurga a misionáře v Číně Ruth Bellovou (19202007), z jejich svazku vzešlo pět dětí: Virginia (GiGi) Graham Foreman (* 1945), Anne Graham Lotz (* 1948), Ruth Dienert, William Franklin Graham III a Nelson (Ned) Graham.

Evangelizátor[editovat | editovat zdroj]

Billy Graham se zdraví s prezidentem Ronaldem Reaganem a jeho ženou Nancy (1981)

Roku 1934 prožil osobní zkušenost víry v Ježíše Krista a o šest let později byl ordinován za baptistického kazatele ve Western Springs v Illinois (1943–45). O zaměření jeho života rozhodla mimořádně úspěšná evangelizace v Los Angeles roku 1949. O dva roky později se stal evangelizátorem hnutí „Mládež pro Krista“ a založil „Billy Graham Evangelistic Association“. S poselstvím evangelia pak procestoval celý svět – osobně kázal více než 210 milionům lidí v 185 zemích a oblastech. Roku 1982 kázal i v Československu.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Franklin a Billy Grahamovi (1994)

nespočet projevů, novinové sloupky, 24 knih včetně autobiografie „Tak jaký jsem“ (Just As I Am) bestselleru z roku 1997

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

  • Pokoj s Bohem (1952) – více než 2 miliony výtisků v mnoha jazycích
  • Sedm smrtelných hříchů
  • Jak se znovuzrodit
  • K horám

Citát[editovat | editovat zdroj]

"Mým jediným záměrem v životě je pomoci lidem najít osobní vztah s Bohem, který, jak věřím, přichází skrze poznání Krista.“

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]