Billy Graham

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Billy Graham (1966)

William Franklin Graham Jr., KBE (* 7. listopadu 1918 v Charlotte v Severní Karolíně), známý jako Billy Graham, je proslulý americký evangelikální kazatel z řad jižních baptistů.

Jde o jednoho z největších evangelizátorů 20. století a během své kariéry byl duchovním rádcem řady amerických prezidentů. Proslul svými masovými kazatelskými akcemi a pořady v médiích, jakož i cestami a kázáními po celém světě. Je považován za jednoho z nejvlivnějších protestantských kazatelů 20. století. Osobně kázal většímu počtu posluchačů, než kterýkoliv jiný protestantský kazatel v dějinách. Gallupova organizace jej uvedla na sedmém místě svého Seznamu nejobdivovanějších lidí 20. století. V roce 2005 jej hlasy amerických diváků umsítily na 11. místo ankety Největší Američan.

Kazateli se staly i tři z jeho pěti dětí: dcera Anne Graham Lotz (* 1948) a synové Franklin Graham (* 1952) a Ned Graham (* 1958).

Život a studium[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 7. listopadu 1918 ve farmářské rodině v Charlotte v Severní Karolíně. Studoval teologii na Floridském biblickém institutu (1940) a antropologii na Wheaton College v Illinois (1943). Má celou řadu čestných doktorátů. V roce 1943 se oženil s dcerou chirurga a misionáře v Číně Ruth Bellovou (19202007), z jejich svazku vzešlo pět dětí: Virginia (GiGi) Graham Foreman(* 1945), Anne Graham Lotz (1948), Ruth Dienert, William Franklin Graham III a Nelson (Ned) Graham.

Evangelizátor[editovat | editovat zdroj]

Billy Graham se zdraví s prezidentem Ronaldem Reaganem a jeho ženou Nancy (1981)

Roku 1934 prožil osobní zkušenost víry v Ježíše Krista a o šest let později byl ordinován za baptistického kazatele ve Western Springs v Illinois (1943–45). O zaměření jeho života rozhodla mimořádně úspěšná evangelizace v Los Angeles roku 1949. O dva roky později se stal evangelizátorem hnutí „Mládež pro Krista“ a založil „Billy Graham Evangelistic Association“. S poselstvím evangelia pak procestoval celý svět – osobně kázal více než 210 milionům lidí v 185 zemích a oblastech. Roku 1982 kázal i v Československu.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Franklin a Billy Grahamovi (1994)

nespočet projevů, novinové sloupky, 24 knih včetně autobiografie „Tak jaký jsem“ (Just As I Am) bestselleru z roku 1997

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

  • Pokoj s Bohem (1952) – více než 2 miliony výtisků v mnoha jazycích
  • Sedm smrtelných hříchů
  • Jak se znovuzrodit
  • K horám

Citát[editovat | editovat zdroj]

"Mým jediným záměrem v životě je pomoci lidem najít osobní vztah s Bohem, který, jak věřím, přichází skrze poznání Krista.“

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]