Billy Graham

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Billy Graham
Billy Graham bw photo, April 11, 1966.jpg
Rodné jméno William Franklin Graham
Narození 7. listopadu 1918
Charlotte
Úmrtí 21. února 2018 (ve věku 99 let)
Montreat
Alma mater Wheaton College
Bob Jones University
Trinity College
Ocenění rytíř komandér Řádu britského impéria
Ronald Reagan Freedom Award
Zlatá medaile Kongresu
Templetonova cena
Prezidentská medaile svobody
… více na Wikidatech
Politická strana Demokratická strana
Manžel(ka) Ruth Graham (1943–2007)
Děti Franklin Graham
Anne Graham Lotz
Příbuzní Will Graham (vnuk)
Podpis Billy Graham – podpis
Web www.billygraham.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Franklin Graham Jr., KBE (7. listopadu 1918, Charlotte, Severní Karolína21. února 2018, Montreat, Severní Karolína), známý jako Billy Graham, byl proslulý americký evangelikální kazatel z řad Jižní baptistické konvence.

Jde o jednoho z největších evangelistů 20. století, který byl během své kariéry duchovním rádcem řady amerických prezidentů. Proslul svými masovými kazatelskými akcemi a pořady v médiích, jakož i cestami a kázáními po celém světě. Je považován za jednoho z nejvlivnějších protestantských kazatelů 20. století. Osobně kázal většímu počtu posluchačů, než kterýkoliv jiný protestantský kazatel v dějinách. Gallupova organizace jej uvedla na sedmém místě svého Seznamu nejobdivovanějších lidí 20. století. V roce 2005 jej hlasy amerických diváků umístily na 11. místo ankety Největší Američan.

Kazateli se staly i tři z jeho pěti dětí: dcera Anne Graham Lotz (* 1948) a synové Franklin Graham (* 1952) a Ned Graham (* 1958).

Jeho zásada nepobývat o samotě s jinou ženou než s vlastní manželkou je známa jako Grahamovo pravidlo.

Život a studium[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 7. listopadu 1918 ve farmářské rodině v Charlotte v Severní Karolíně. Studoval teologii na Floridském biblickém institutu (1940) a antropologii na Wheaton College v Illinois (1943). Získal celou řadu čestných doktorátů. V roce 1943 se oženil s dcerou chirurga a misionáře v Číně Ruth Bellovou (19202007), z jejich svazku vzešlo pět dětí: Virginia (GiGi) Graham Foreman (* 1945), Anne Graham Lotz (* 1948), Ruth Dienert, William Franklin Graham III a Nelson (Ned) Graham.

Evangelista[editovat | editovat zdroj]

Billy Graham se zdraví s prezidentem Ronaldem Reaganem a jeho ženou Nancy (1981)

Roku 1934 prožil osobní zkušenost víry v Ježíše Krista a o šest let později byl ordinován za baptistického kazatele ve Western Springs v Illinois (1943–45). O zaměření jeho života rozhodla mimořádně úspěšná evangelizace v Los Angeles roku 1949. O dva roky později se stal evangelistou hnutí „Mládež pro Krista“ a založil „Billy Graham Evangelistic Association“. S poselstvím evangelia pak procestoval celý svět – osobně kázal více než 210 milionům lidí v 185 zemích a oblastech.

Roku 1982 navštívil Billy Graham Československo. Během své návštěvy kázal na několika místech v Praze. Navštívil také Památník Lidice stejně jako evangelické sbory v Brně a Bratislavě.[1]

Země, kde kázal Billy Graham[2]


Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Franklin a Billy Grahamovi (1994)

nespočet projevů, novinové sloupky, 24 knih včetně autobiografie „Tak jaký jsem“ (Just As I Am) bestselleru z roku 1997

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

  • Pokoj s Bohem (1952) – více než 2 miliony výtisků v mnoha jazycích
  • Sedm smrtelných hříchů
  • Jak se znovuzrodit
  • K horám

Citát[editovat | editovat zdroj]

„Mým jediným záměrem v životě je pomoci lidem najít osobní vztah s Bohem, který, jak věřím, přichází skrze poznání Krista.“

Billy Graham v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GRAHAM, Billy. Volání na cestu pokoje : Billy Graham v Československu. Praha: Ústřední církevní nakladatelství, 1987. S. 82. (česky/slovensky) 
  2. "Pilgrim Preacher: Billy Graham, the Bible, and the Challenges of the Modern World". Museum of the Bible. 21.04.2020.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]