Billy Graham

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Billy Graham
Rodné jménoWilliam Franklin Graham Jr.
Narození7. listopadu 1918
Charlotte
Úmrtí21. února 2018 (ve věku 99 let)
Montreat
Příčina úmrtíParkinsonova nemoc
Alma materWheaton College
Univerzita Boba Jonese
Trinity College
Povoláníteolog, autor autobiografie, klerik, kazatel a duchovní
Oceněnírytíř komandér Řádu britského impéria
Cena svobody Ronalda Reagana
Zlatá medaile Kongresu
Horatio Alger Award
Templetonova cena
… více na Wikidatech
Politická stranaDemokratická strana
Nábož. vyznáníbaptisté
ChoťRuth Bell Graham (1943–2007)
DětiFranklin Graham
Anne Graham Lotz
PříbuzníWill Graham (vnuk)
PodpisBilly Graham – podpis
Webbillygraham.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Franklin Graham Jr., KBE (7. listopadu 1918, Charlotte, Severní Karolína21. února 2018, Montreat, Severní Karolína), známý jako Billy Graham, byl proslulý americký evangelikální kazatel z řad Jižní baptistické konvence.

Jde o jednoho z největších evangelistů 20. století, který byl během své kariéry duchovním rádcem řady amerických prezidentů. Proslul svými masovými kazatelskými akcemi a pořady v médiích, jakož i cestami a kázáními po celém světě. Je považován za jednoho z nejvlivnějších protestantských kazatelů 20. století. Osobně kázal většímu počtu posluchačů, než kterýkoliv jiný protestantský kazatel v dějinách. Gallupova organizace jej uvedla na sedmém místě svého Seznamu nejobdivovanějších lidí 20. století. V roce 2005 jej hlasy amerických diváků umístily na 11. místo ankety Největší Američan.

Kazateli se staly i tři z jeho pěti dětí: dcera Anne Graham Lotz (* 1948) a synové Franklin Graham (* 1952) a Ned Graham (* 1958).

Jeho zásada nepobývat o samotě s jinou ženou než s vlastní manželkou je známa jako Grahamovo pravidlo.

Život a studium[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 7. listopadu 1918 ve farmářské rodině v Charlotte v Severní Karolíně. Studoval teologii na Floridském biblickém institutu (1940) a antropologii na Wheaton College v Illinois (1943). Získal celou řadu čestných doktorátů. V roce 1943 se oženil s dcerou chirurga a misionáře v Číně Ruth Bellovou (19202007), z jejich svazku vzešlo pět dětí: Virginia (GiGi) Graham Foreman (* 1945), Anne Graham Lotz (* 1948), Ruth Dienert, William Franklin Graham III a Nelson (Ned) Graham.

Evangelista[editovat | editovat zdroj]

Billy Graham se zdraví s prezidentem Ronaldem Reaganem a jeho ženou Nancy (1981)

Roku 1934 prožil osobní zkušenost víry v Ježíše Krista a o šest let později byl ordinován za baptistického kazatele ve Western Springs v Illinois (1943–45). O zaměření jeho života rozhodla mimořádně úspěšná evangelizace v Los Angeles roku 1949. O dva roky později se stal evangelistou hnutí „Mládež pro Krista“ a založil „Billy Graham Evangelistic Association“. S poselstvím evangelia pak procestoval celý svět – osobně kázal více než 210 milionům lidí v 185 zemích a oblastech.

Roku 1982 navštívil Billy Graham Československo. Během své návštěvy kázal na několika místech v Praze. Navštívil také Památník Lidice stejně jako evangelické sbory v Brně a Bratislavě.[1]

Země, kde kázal Billy Graham[2]


Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Franklin a Billy Grahamovi (1994)

Měl nespočet projevů, psal novinové sloupky a také 24 knih včetně autobiografie „Tak jaký jsem“ (Just As I Am), což byl bestselleru z roku 1997.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

  • Pokoj s Bohem (1952) – více než 2 miliony výtisků v mnoha jazycích
  • Sedm smrtelných hříchů
  • Jak se znovuzrodit
  • K horám

Citát[editovat | editovat zdroj]

„Mým jediným záměrem v životě je pomoci lidem najít osobní vztah s Bohem, který, jak věřím, přichází skrze poznání Krista.“

Billy Graham v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GRAHAM, Billy. Volání na cestu pokoje : Billy Graham v Československu. Praha: Ústřední církevní nakladatelství, 1987. S. 82. (česky/slovensky) 
  2. "Pilgrim Preacher: Billy Graham, the Bible, and the Challenges of the Modern World". Museum of the Bible. 21.04.2020.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]