Durham

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Durham (rozcestník).
Durham
Durham Millburngate Bridge.jpg
Durham – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
ZeměAnglie
RegionSeverovýchodní Anglie
Ceremoniální hrabstvíHrabství Durham
Durham
Durham
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha186,7 km²
Počet obyvatel48 069 (2011)
Hustota zalidnění257,5 obyv./km²
Správa
Oficiální webdurhamnc.gov
Telefonní předvolba0191
PSČDH1
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Durham je město v anglickém hrabství Durham. Je známé svou normanskou katedrálou a hradem. Město je sídlem Durhamské univerzity a jejích kolejí. Nedaleko centra města se nachází vězení.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Archeologické nálezy ukazují na osídlení v oblasti Durhamu přibližně od 2. tisíciletí př. n. l. Historii současného města je možno vysledovat od roku 995, kdy si skupina mnichů z Lindisfarne vybrala kopcovitý poloostrov jako místo stavby kostela, kde pohřbili ostatky svatého Cuthberta (podle legendy je zde přivedla dojička, které se zatoulala kráva a našla ji na tomto místě odpočívat).

Stavba současné Durhamské katedrály byla zahájena roku 1093 a stále obsahuje ostatky svatého Cuthberta a Bedy Ctihodného.

Název Durham pochází ze staroanglického dun-holm znamenající pahorkatý ostrov.

Zobrazení legendy o založení Durhamu.

Naproti katedrály napříč Palace Green stojí Durhamský hrad, původně budovaný Normany od roku 1071 poté, co se Vilém I. Dobyvatel vrátil z tažení do Skotska. Některé jeho části pocházejí z pozdějšího období, především pozoruhodná Viktoriánská přístavba Anthonyho Salvina. Obě dvě stavby jsou zařazeny do Světového dědictví UNESCO. Od roku 1837 v hradu sídlila University College, první fakulta Durhamské univerzity. Tři staletí po dostavbě hradu byl Durham pravidelně obléhán Skoty, včetně známé Bitvy u Nevillova kříže roku 1346 odehrávající se asi dva kilometry na západ od města.

Ve středověku byl Durham centrem moci světské i církevní, hlavně pro svou strategickou polohu poblíž hranic se Skotskem. Hrabství Durham bylo velmi nezávislé na ústřední moci, razilo své vlastní mince, vykonávalo spravedlnost a mělo právo udržovat svou vlastní armádu. Durhamští biskupové disponovali rozsáhlými pravomocemi, které omezil až Jindřich VIII, který také roku 1538 nechal zničit skříň s ostatky svatého Cuthberta. Speciální pravomoci durhamských biskupů byly zcela zrušeny při správní reformě roku 1832.

Roku 1832 byla založena Durhamská univerzita, jejíž budovy se nacházejí jak na poloostrově tak i na Event Hill na druhé straně řeky. v 19. století se v okolí Durhamu začalo ve větší míře těžit uhlí. První Durham Miners' Gala slavnost horníků, jejíž součástí je průvod městem, se uskutečnila roku 1871 a je populární do současné doby.

Metropolitní distrikt, jehož bylo město součástí, byl označován jako Durham and Framwelgate do té doby než byl spojen s Durham Rural District a Brandon and Byshottles urban district a vytvořil tak distrikt City of Durham.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Durham se nachází 21 km na jihozápad od Sunderlandu. Řeka Wear protéká severní částí města a ohraničuje centrum na třech stranách a vytváří tak Durhamský poloostrov. Durham je město postavené na pahorcích. Dominantou města je jeho katedrála, postavená nacházející se v centru na pahorku nad řekou Wear. Prudké svahy na březích řeky jsou zalesněné a dotvářejí tak pitoreskní krásu města. Na západ od centra města protéká další řeka Browney, která na jih od Durhamu vtéká do Wearu.

Hlavní město hrabství Durham, Durham se nachází v místním samosprávném distriktu City of Durham, do kterého jsou zahrnuty i oblasti mimo vlastní město. Tento distrikt má 87 656 obyvatel a rozprostírá se na ploše 186,68 čtverečních kilometrů. Vlastní Durham má 42 939 obyvatel.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Železniční stanice Durham se nachází na trati East Coast Main Line mezi Edinburghem a Londýnem. Železniční trať od jihu vede přes okázalý viktoriánský viadukt vypínající se nad městem. Hlavní silniční tepnou je dálnice A1, která prochází podél východní části města. Letiště Newcastle na severu a Letiště Durham Tees Valley na jihu se nachází asi ve vzdálenosti 40 km od Durhamu. Tržiště a centrum města je první (i když malou) oblastí ve Velké Británii, kde je vyžadován poplatek za vjezd z důvodu omezení dopravy a byla takto ustanovena roku 2002.

Turistické atrakce[editovat | editovat zdroj]

Centrum města se rozkládá na poloostrově vytvořeném řekou Wear. V centru této oblasti se nachází tržiště, kde jsou stále pořádány pravidelné trhy. Zastřešená tržnice se také nachází na náměstí. Toto náměstí a okolní ulice jsou hlavním obchodním centrem města. Hradní nádvoří které vede na jih kolem Palace Green je téměř celé obsazeno univerzitou a katedrálou.

Na poloostrov vedou tři starobylé mosty, které jsou v současnosti vyhrazené pro pěší. Prebends Bridge vede na jižní část nádvoří. Na východ z náměstí vede cesta přes Elvet Bridge a dále do městského obvodu Elvet. Na západ odsud je oblast obecně známá jako Viaduct, pojmenovaná po dominantě této části města.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]