Norwich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Norwich
Norwich
Statistické údaje
Rozloha:39,02 km²
Počet obyvatel: 129 500
Hustota obydlení:3 319 /km²
Zeměpisné souřadnice:
Správa
Status: měst (1195)
Správní instituce: Rada města Norwich
Norwich City Council
WWW stránky: http://www.norwich.gov.uk/
nemetropolitní: Norwich
Nemetropolitní hrabství: Norfolk
Region: Východní Anglie
Země: Anglie
Stát: Velká Británie
NUTS 3 UKH13
Ostatní
Ceremoniální hrabství: Norfolk
Tradiční hrabství: Norfolk
Volební obvod
Parlament: Norwich
Parlament EU: Východní Anglie
{{{Place}}}
Anglie

Norwich (výslovnost [ˈnɒrɪdʒ]) je město ve východní Anglii. Je regionálním a administrativním centrem hrabství Norfolk. V oblasti spravované Radou města Norwich žije 129 500 (2006) obyvatel. Norwich je na čtvrtém místě v pořadí podle hustoty obyvatel ve východní Anglii (3 319 obyvatel na km²).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Anglosaské období[editovat | editovat zdroj]

Existují dva modely rozvoje Norwiche v anglosaské době. Jednou z možností je, že existovaly tři oddělené osady – jedna na severu od řeky a dvě další na jihu, které postupně splynuly v jednu. Druhou variantou je expanze osady na severu řeky poté, co v 7. století dvě osady na jihu zůstaly opuštěné. Raně středověký Norwich byl živým obchodním centrem východní Anglie. V letech 924939 bylo město plně etablované, dokonce razilo i vlastní mince. Roku 1004 byl Norwich dobyt a vypálen vikinským vojevůdcem Sweinem Forkbeardem .

V době ovládnutí Anglie Normany byl Norwich jedním z největších měst Anglie. Pozemková kniha uvádí, že měl dvacet pět kostelů a mezi pěti až deseti tisíci obyvatel. Norwich se nadále rozvíjel jako důležité obchodní centrum využívající řeku Wensum pro dopravu k moři. Při vykopávkách v centru města byly nalezeny mlýnské kameny a jiné artefakty datované do období před 11. stoletím pocházející ze Skandinávie.

Oblast, kde se nacházela na jižním břehu řeky saská osada, byla zničena při stavbě hradu v roce 1070. V době vlády Normanů se centrum města přesunulo do okolí hradu a na západ od něj. Tato oblast měla centrum na normanském tržišti, které se dochovalo do současné doby jako City's Provision Market.

V roce 1096 zahájil Herbert de Losinga, tehdy biskup z Thretfordu, stavbu katedrály. Hlavním stavebním prvkem byl vápenec dovážený z Caen v Normandii. Pro dopravu kamenů na stavbu katedrály byl vyhlouben kanál vedoucí od řeky podél východních hradeb až ke staveništi. Biskup pak přemístil sídlo diecéze do katedrály.

Středověk[editovat | editovat zdroj]

V polovině 14. století byly dokončeny městské hradby dlouhé asi 4 km. Ty spolu s řekou ohraničovaly větší plochu, než jakou měla londýnská City. Nicméně po jejich dokončení bylo zakázáno stavět obydlí mimo jimi obklopené území. V roce 1144 byli zástupci židovské komunity obviněni z rituální vraždy poté, co byl nalezen mrtvý chlapec William, na jehož těle byly patrné rány nožem. Byl to první incident obvinění židovské komunity z použití lidské krve při liturgiích v Anglii. Příběh se stal legendou a William byl později prohlášen za svatého. Jeho kult přitahoval velké množství poutníků, což přineslo bohatství místním kostelům. 6. února 1190 byli všichni židé, s výjimkou několika málo jedinců, kterým se podařilo schovat v hradu, zmasakrováni.

Bohatství vytvářené obchodem s vlnou financovalo výstavbu mnoha nádherných kostelů a Norwich se mohl pochlubit větším množstvím kostelů než kterékoli město na sever od Alp. V této době mělo město čilé obchodní spojení s mnoha městy v Evropě od Skandinávie až po Španělsko. V té době se Norwich stal samostatným městem a centrem nejhustěji obydleného a prosperujícího hrabství. Ve středověku zasahovala k Norwichi mělká mořská zátoka, která z něj dělala město přístavní.[1]

V roce 1567 zaznamenal Norwich velký příliv valonských imigrantů. Město se stalo v 16. a 17. století domovem uprchlíků z různých zemí, například francouzských hugenotů nebo belgických Valonů. Zdá se, že tito imigranti se začlenili do společnosti města bez velkých problémů a jejich příchod obchodní vztahy s kontinentální Evropou naopak posílil.

Anglická občanská válka a alžbětinská doba[editovat | editovat zdroj]

Římskokatolická katedrála v Norwichi

Obyvatelé východních hrabství země byli velkými podporovateli parlamentaristů a Norwich nebyl výjimkou. Jedinými odpůrci této politiky byl starosta a biskup, ale to vyplývalo spíše z jejich postavení než vlastního přesvědčení.

Roku 1797 založil Thomas Bignold, obchodník s vínem a bankéř, První norwichskou pojišťovací společnost. Několik let předtím, když se přestěhoval z Kentu, nemohl najít nikoho, kdo by ho pojistil proti lupičům. S vědomím, že ve městě, kde je většina domů postavena ze dřeva, je strach obyvatel z požáru velký, založil Norwichskou společnost pro pojištění domů, skladišť a obchodů proti ohni (Norwich Union). Tato společnost se později stala největší svého druhu v zemi.

Do průmyslové revoluce jako prosperující a lidnaté město soupeřil Norwich s Bristolem o pozici druhého nejdůležitějšího města. Do doby, než byl roku 1845 spojen s ostatními částmi země železnicí, bylo rychlejší doplout lodí do Amsterdamu než do Londýna.

20. století[editovat | editovat zdroj]

Na počátku 20. století v Norwichi působilo několik velkých průmyslových společností vyrábějících mimo jiné obuv a oděvy, dále truhlářství a podniky strojírenské a letecké. Norwich měl také vazby na výrobu čokolády.

Staré centrum města a viktoriánská obytná čtvrť v jeho sousedství byly vážně poškozeny při náletech v období druhé světové války. Poškozeny byly i průmyslové objekty a železniční infrastruktura.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Budova nové knihovny - Forum

Původním základem ekonomiky města byl průmysl, především výroba oděvů. Tato situace se v 18. a 19. století změnila a zdrojem příjmů se stalo poskytování služeb. Norwich Union a Aviva jsou sice nejdůležitějšími zástupci tohoto sektoru, ale staly se součástí jiných pojišťovacích ústavů. Byly postaveny nové obytné komplexy, včetně zábavních center a nočních klubů, a to v oblasti Boulton and Paul. Eastern Counties Newspapers je významnou publikační společností přesahující svým významem hranice města.

V roce 2006 byl Norwich šestým nejlépe prosperujícím obchodním centrem Velké Británie. Původní tržiště bylo založeno Normany v letech 10711074 a do současnosti je největším tržištěm v Anglii provozovaným šest dní v týdnu. Tržiště prošlo v posledním období rekonstrukcí, jejímž důsledkem bylo i zmenšení prodejní plochy asi o 20 %.

Obchodní centrum Mall Norwich, navržené místní společností Lambert, Scott & Innes a otevřené roku 1993, představuje důmyslný příklad řešení začlenění nového obchodního centra do stávající historické zástavby – větší část stavby je zapuštěna pod úroveň země v úbočí kopce a parkoviště má na střeše.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Kostel svatého Petra v Norwichi

Norwich je spojen s Great Yarmouth, Kings Lynn a Peterboroughem na západě silnicí A47, která prochází okolím města. S Cambridge je spojen přes silnici A11 a dále dálnici M11 s Londýnem. Směrem na Ipswich vede silnice A140.

Železniční trať vede z Norwiche do Londýna a Peterboroughu. Příměstské spoje jsou provozovány do Great Yarmouth, Lowestoftu, Sheringhamu a Cambridge. V minulosti v Norwichi existovaly tři železniční stanice pro místní dopravu, ale nyní všechny tyto vlaky zastavují v zastávce Thorpe Station.

Autobusovou dopravu zajišťuje v Norwichi několik dopravců. Největší podíl má First Eastern Counties. Tato společnost provozuje i linky směřující do ostatních částí hrabství Norfolk, například do Peterboroughu, Lowestoftu a Thetfordu. Společnost National Express vypravuje jednou denně dálkové spoje na Letiště London Stansted, pět spojů do Londýna a jeden do Birminghamu. Velká část spojů je odbavována z autobusového nádraží v Surrey Street.

V roce 2005 měl Norwich nejlépe provozovaný systém odstavných parkovišť (park and ride) podporovaných návaznými spoji městské hromadné dopravy ve Velké Británii. Tento systém byl vybudován za podpory orgánů hrabství a obsahuje mimo jiné šest speciálně vybudovaných stanovišť – letiště, Sprowston, Postwick, Harford, ThickthornCostessey. Dohromady je zde vybudováno asi 5 000 parkovacích míst; v roce 2006 tento systém využilo 3,4 milionu cestujících.

Letiště Norwich je využíváno jako přivaděč pro Letiště Amsterdam Schiphol. Na tomto letišti operují společnosti FlyBe, Air Southwest, Eastern Airways a Bristow Helicopters a v době dovolených i jiné charterové společnosti.

Řeka Yare je splavná od Great Yarmouth až do Trowse na jih od Norwiche. Odsud je splavná řeka Wensum až do Norwiche.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Znak města

Norwichské královské divadlo existuje již asi 250 let. Bylo ustanoveno zákonem parlamentu v 10. roce vlády Jiřího II. Divadlo je schopno pojmout až 1 300 diváků a hostují zde různé soubory předvádějící muzikály, taneční představení, drama, komedie nebo operu.

Každým rokem je pořádán Norfolkský a Norwichský festival, který přitahuje mnoho návštěvníků z celé východní Anglie.

V roce 2002 bylo otevřeno Forum, budova knihovny navržená společností Michaela Hopkinse a jeho společníků, která nahradila původní hlavní městskou knihovnu a v níž nyní v ní sídlí knihovna a regionální centrum BBC. Budova také obsahuje sály pro výstavy, koncerty a jiné umělecké aktivity.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Univerzita východní Anglie

Jednou z takzvaných nových univerzit je i Univerzita východní Anglie založená roku 1963 nacházející se na okraji Norwiche. Je známá svými programy tvůrčího psaní, jež poprvé zavedli Malcolm Bradbury a Agnus Wilson a jejímiž absolventy byli mimo jiné Kazuo Ishiguro a Ian McEwan. V areálu univerzity sídlí i Sainsbury Centre for Visual Arts.

V centru města také sídlí Norwich School of Art & Design. V roce 2001 byl na okraji Norwiche v Colney otevřen Norfolk and Norwich University Hospital.

Na zdejší Východoanglické univerzitě působil jako profesor pro moderní německou literaturu´významný německý spisovatel W. G. Sebald (1944-2001), který zde roku 1989 založil překladatelské centrum (British Centre for Literary Translation).

Sport[editovat | editovat zdroj]

Nejdůležitějším fotbalovým klubem je Norwich City FC, přezdívaný kanárci, hrající na stadiónu na Carrow Road. Jejich hlavním lokálním rivalem je Ipswich Town FC Norwich City bývá občas zaměňován s klubem Norwich United FC, který má domovský stadión v Plantation Park, asi 8 kilometrů na východ od města.

Ve městě také působí ragbyový klub Norwich Lions a čtyři kluby hokejovéNorwich City Hockey Club, Norwich Union Hockey Club, Norfolk Nomads Hockey Club a Norwich Exiles. Za hranicemi Norwiche na Whitlingham Lane se nachází Norfolkský lyžařský a snowboardový klub Trowse, který má v současnosti asi 5 000 členů.

Turistické atrakce[editovat | editovat zdroj]

Hlavními turistickými zajímavostmi Norwiche jsou katedrála, obuvnické ulice a muzeum starého Norwiche, hrad, vojenská věž Cow Tower, historická budova Dragon Hall a moderní budova knihovny Forum. Norwich je také jedním z deseti největších obchodních center Velké Británie.

V Norwichi se zachovaly mnohé památky staré architektury. Středověká architektura je reprezentována v katedrále pocházející z 11. století, hradu z 12. století a velkém množství kostelů. V středověku bylo postaveno na území chráněném hradbami 57 kostelů, z nichž se dochovalo 31. Velká část středověkých staveb se nachází v centru města – Assembly Rooms (1776), Octagon Chapel (1756), St Helen's House (1752) a dům v Surrey Street (1761).

Z viktoriánského období se zachovaly mimo jiné budovy sídla Norwich Union v Surrey Street, secesní královské arkády a Hotel de Paris. Příkladem novogotického stylu je římskokatolická katedrála na Earlham Road, jejíž stavba byla zahájena roku 1882.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FAGAN, Brian. Malá doba ledová. Praha: Academia, 2007. ISBN 978-80-200-1457-3. Kapitola Bouře, tresky a dogry, s. 94. (Česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]