Philip Pullman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Phillip Pullman při autogramiádě (2005)

Philip Pullman (* 19. října 1946, Norwich, Spojené království) je britský spisovatel fantasy a přední představitel britského ateismu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Už v dětství přišel o otce, který byl pilotem Royal Air Force, takže vyrůstal jenom se svoji matkou, svým otčímem a svým dědečkem, který byl kněz na anglickém venkově. Nějaký čas studoval v Oxfordu na Exeter College. Napřed učil několik let angličtinu na střední škole, později se stal asistentem na Westminster College v Oxfordu. Žije v Oxfordu se svou ženou Jude, má dva syny, Jamieho a Toma.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Úspěch Pullman získal trilogií Sally Lockhart, která vyšla v letech 1988 - 1992. Obsahovala svazky The Ruby in the Smoke, The Shadow in the North a The Tiger in the Well.

V roce 1996 vydal román The Northern Lights (v americkém vydání pod upraveným názvem The Golden Compass, česky proto vyšlo jak pod názvem Zlatý Kompas, tak pod názvem Světla severu), což byl první díl jeho fantasy trilogie His Dark Materials (česky pod názvy Jeho temné esence a Jeho šerá hmota). Následovaly knihy The Subtle Knife (1997, česky pod názvem Dokonalý nůž, v jiném překladu Jedinečný nůž) a The Amber Spyglass (2000, česky pod názvem Jantarový dalekohled, v jiném překladu Jantarové kukátko).

Ateismus[editovat | editovat zdroj]

Philip Pulman je jedním z nejznámějších a nejaktivnějších členů ateistických organizací British Humanist Association a National Secular Society, které prosazují kupříkladu vyloučení biskupů ze Sněmovny lordů, chtějí zrušit církevní školy, osvobození církví od daní a zákon o blasfemii a vyžadují zákaz působení kněží v nemocnicích, vězeních a ozbrojených silách.

Pullmanova díla jsou kritizována jako protináboženská a protikřesťanská propaganda[1], Pullman sám v rozhovoru pro Washington Post výslovně prohlásil, že cílem jeho děl je poškodit náboženství a podrýt jeho základy.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Philip Pullman na slovenské Wikipedii.

  1. http://home.wlv.ac.uk/~bu1895/hitchens.htm Peter Hitchens: This is the most dangerous author in Britain
  2. The Last Word in Washington Post, 19. února 2001

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]