Norwichská katedrála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Norwichská katedrála
Norwich Cathedral I.JPG
Místo
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Architektonický popis
Stavební sloh normanský sloh
Výstavba 12. století
Další informace
Oficiální web Oficiální web
Kód památky 1051330
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Norwichská katedrála

Norwichská katedrála je katedrála anglikánské církve nacházející se v anglickém městě Norwich. Je zasvěcená Nejsvětější Trojici.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Základním stylem katedrály je normanský sloh. Byla postavena na příkaz biskupa Herberta Losigy v období od konce 11. století do roku 1145. Celková délka stavby je 140 m. Mezi významné dostavby z pozdější doby patří 96 m vysoká věž, dokončená roku 1465, dvoupatrová příčná chrámová loď, jediná svého druhu v Anglii postavená v letech 13001430 a klenba hlavní chrámové lodi.

V době vlády Karla I. roku 1643 vpadl do katedrály dav puritánů a zničil všechny katolické symboly. Stavba zůstala opuštěna a po dalších dvacet let chátrala. Její obnova byla zahájena za vlády Karla II. roku 1660.

Na stavbu byl použit křemen a vápenec z Caen. Věž katedrály je vysoká 96m, tvoří dominantu města a je druhá nejvyšší v Anglii po věži salisburské katedrály. Podobně jako katedrála v Salisbury a Ely nemá ani norwichská katedrála zvony.

Strop je ozdobený 1000 hlavicemi, z nichž každá obsahuje nějaký teologický obraz. Strop hlavní chrámové lodi zobrazuje dějiny světa od jeho vzniku, křížová chodba obsahuje vyobrazení života Ježíše Krista a apokalypsy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]