Řád Tomáše Garrigua Masaryka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řád Tomáše Garrigua Masaryka
Odznak Řádu Tomáše Garrigua Masaryka na velkostuze a řádová hvězda (I. třída)
Odznak Řádu Tomáše Garrigua Masaryka na velkostuze a řádová hvězda (I. třída)
Základní info
Aktivita: 1990/1994
Kategorie: občanská
Země původu: Československo (1990–1992)
Česká republika (od 1994)
Založil: zákon č. 157/1994 Sb.
Motto: Věrni zůstaneme
Počet tříd: 5
Odznak: zlatá pěticípá hvězdice na konci trojitě rozeklaná s modrým smaltem, uprostřed je medailon s podobiznou TGM
Hvězda: osmicípá stříbrná paprsková uprostřed s medailonem s podobiznou TGM
Stuha: bílá s modrým pruhem ve středu a dvěma červenými okraji
Stuha

Řád Tomáše Garrigua Masaryka (v zákoně oficiálně pojmenován jako Řád Tomaše Garrigue Masaryka) je vyšším státním vyznamenáním České republiky a bývalého Československa. Prezident republiky je uděluje nebo propůjčuje osobám, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Řád vznikl v roce 1990 jako vyznamenání určené pouze pro československé občany; po rozpadu federace byl obnoven roku 1994. Autorem výtvarného řešení je Vladimír Oppl. Insignii řádu tvoří modrá pěticípá hvězdice s portrétem TGM. Na druhé straně je heslo „Věrni zůstaneme“. Insignie I. a II. třídy doplňuje osmicípá stříbrná paprsková hvězdice, taktéž s portrétem TGM uprostřed.

Pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

K udělování řádu může docházet v řádové dny, kterými jsou 1. leden a 28. říjen. Insignie vyznamenání je oprávněn nosit pouze vyznamenaný.

Pokud nositel řádu, kterým je občan České republiky, zemře, pak se insignie řádu vrací do Kanceláře prezidenta republiky. Při úmrtí vyznamenaných cizích státních příslušníků zůstávají insignie řádu a listiny pozůstalým. Pokud jich není, vracejí se Kanceláři prezidenta republiky.

Rozdělení do tříd[editovat | editovat zdroj]

Řád Tomáše Garrigua Masaryka má pět tříd, z nichž I. třída je nejvyšší. Prezidentu republiky přísluší řádová insignie I. třídy (spolu s řádem Bílého lva I. třídy), která mu po ukončení úřadu může být usnesením Poslanecké sněmovny a Senátu propůjčena doživotně.[1]

Stužky Řádu Tomáše Garrigua Masaryka
Třída ČSFR
(1990 – 1992)
ČR
(od 1994)
I. třída Stužka: Řád Tomáše Garrigua Masaryka I třídy – Česká a Slovenská Federativní Republika (1990-1992) Stužka: Řád Tomáše Garrigua Masaryka I třídy – Česká republika (od roku 1994)
II. třída Stužka: Řád Tomáše Garrigua Masaryka II. třídy – Česká a Slovenská Federativní Republika (1990-1992) Stužka: Řád Tomáše Garrigua Masaryka II. třídy – Česká republika (od roku 1994)
III. třída Stužka: Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy – Česká a Slovenská Federativní Republika (1990-1992) Stužka: Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy – Česká republika (od roku 1994)
IV.třída Stužka: Řád Tomáše Garrigua Masaryka IV. třídy – Česká a Slovenská Federativní Republika (1990-1992) Stužka: Řád Tomáše Garrigua Masaryka IV. třídy – Česká republika (od roku 1994)
V. třída Stužka: Řád Tomáše Garrigua Masaryka V. třídy – Česká a Slovenská Federativní Republika (1990-1992) Stužka: Řád Tomáše Garrigua Masaryka V. třídy – Česká republika (od roku 1994)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zákon č. 157/1994 Sb., o státních vyznamenáních České republiky. In: Sbírka zákonů. 1994. Dostupné online. příloha 2, čl. 3. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]