Ernst Friedrich Schumacher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ernst Friedrich Schumacher
Narození 16. srpna 1911
Bonn
Úmrtí 4. září 1977 (ve věku 66 let)
Švýcarsko
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Alma mater Kolumbijská univerzita
Univerzita v Bonnu
New College
Zaměstnavatelé Kolumbijská univerzita
Oxfordská univerzita
Ocenění Prix Européen de l'Essai Charles Veillon (1976)
Rhodes Scholarship
Manžel(ka) Verena Rosenberger
Anne Maria Petersen
Rodiče Prof. Hermann Schumacher a Edith Zitelmann
Příbuzní Elisabeth Heisenberg[1] a Edith Schumacher[1] (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Erich Friedrich Schumacher, také Fritz Schumacher (16. srpna 1911 Bonn - 4. září 1977) byl britský ekonom německého původu, který se snažil o zásadní reformu hospodářství podle lidských měřítek a proslavil se knihou Small is beautiful, česky "Malé je milé".

Život a působení[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec byl profesor národohospodářství, které E. F. Schumacher také studoval v Bonnu a v Berlíně, později na London School of Economics a v Oxfordu. Na Columbia University v New Yorku obhájil doktorát, po návratu do Německa pracoval v obchodě a v zemědělství a před nacismem uprchl do Anglie.

Tam byl jako "nepřátelský cizinec" internován a pracoval na statku. Jeho článek "Multilateral Clearing" z roku 1943 zaujal J. M. Keynese, který ho vyreklamoval z tábora. Článek potom téměř doslova převzal do svého "Plánu na mezinárodní clearingovou unii", který pak vyšel jako oficiální dokument britské vlády a stal se jedním z podkladů pro plánování Eura. Schumacher pak pracoval jako poradce britské vlády při poválečné rekonstrukci a při pomoci Německu. Od roku 1950 byl poradcem National Coal Board, ředitelství tehdy znárodněných britských uhelných dolů. Radil k preferování uhlí před naftou z hospodářských i politických důvodů, protože se obával nestability cen nafty.

Roku 1955 odjel jako ekonomický poradce do Barmy a začal propagovat produkci z domácích zdrojů pro domácí spotřebu jako nejracionálnější ekonomický systém. Byl ovlivněn podobnými myšlenkami Mahátmá Gándhího a později napsal vlivný článek o "buddhistické ekonomii". Pak byl redaktorem londýnských The Times, psal do časopisu Economist a pracoval jako poradce indické vlády, v Zambii a v Barmě. Roku 1973 publikoval soubor esejů "Malé je milé, ekonomie, které záleží na lidech", který se stal best-sellerem a podle The Times jednou ze sta nejvýznamnějších knih 20. století.

Schumacher byl vychován jako ateista a zajímal se o buddhismus, od konce 50. let jej však začala přitahovat sociální nauka katolické církve a roku 1971 konvertoval ke katolicismu. Zemřel ve vlaku na přednáškovém turné po Švýcarsku.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Svým důrazem na "lidské měřítko" v ekonomii, které vyjadřoval také pojmy "střední hospodářství" a "střední technologie", byl jedním z průkopníků myšlenky "udržitelného rozvoje" a environmentalismu vůbec. Podporoval také myšlenky distributismu, mikroúvěru, sociálního podnikatelství a komunitního rozvoje. Jeho odkaz rozvíjí Schumacher Center, sdružení několika neziskových organizací a škol ve Velké Británii a v USA

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kindred Britain.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • E. F. Schumacher, Malé je milé, aneb: Ekonomie, která by počítala i s člověkem. Brno: Doplněk 2000

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]