Slepé střevo

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Slepé střevo
Slepé střevo (v obrázku popsané jako „cecum“)
Slepé střevo (v obrázku popsané jako „cecum“)
Perokresba slepého střeva a apendixu člověka
Perokresba slepého střeva a apendixu člověka
Latinsky intestinum caecum
Prekurzor Střední střevo
MeSH A03.556.124.526.209
Gray 1177

Slepé střevo (lat. intestinum caecum) je slepý výběžek a část tlustého střeva, která spojuje poslední oddíl tenkého střeva zvaný kyčelník (ileum) se vzestupným tračníkem (colon ascendens). Apendix je malý červovitý výběžek, který ústí v tlustém střevě, konkrétně v jeho první části zvané tračník (cékum).

Člověk[edit | edit source]

U člověka je vzniklý tím, že tenké střevo ústí do tlustého ne přímo na jeho počátku, ale až kousek za ním. V běžném hovoru dochází k záměně slepého střeva s apendixem, což je červovitý výběžek slepého střeva. Často zmiňovaný zápal slepého střeva je ve skutečnosti zápalem apendixu a pouze apendix je pak při nevyhnutelné operaci odstraněn.

Vědci v roce 2016 zjistili, že apendix zřejmě nemáme zbytečně. Výběžek údajně pomáhá zlepšovat celkovou imunitu člověka.[1]

Býložravci[edit | edit source]

Mnoho notorických býložravců má větší množství slepých střev, které mají velký význam pro jejich trávení. Ve slepých střevech býložravců se vyskytují různé bakterie, které jim pomáhají trávit celulosu.

Reference[edit | edit source]

  1. Slepé střevo nemáme zbytečně. Vědci přišli na to, k čemu v těle slouží - Info.cz. Info.cz. Dostupné online [cit. 2017-05-16]. (česky) 

Externí odkazy[edit | edit source]