Jakov Džugašvili

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jakov Džugašvili
Джугашвили Яков Иосифович.jpg
Narození 18. března 1907
Baji, Georgia
Úmrtí 14. dubna 1943 (ve věku 36 let)
Koncentrační tábor Sachsenhausen
Příčina úmrtí poprava zastřelením popravčí četou
Alma mater Military academy of strategic rocket forces
Moskevská státní dopravní univerzita
Povolání voják a voják
Ocenění Řád Vlastenecké války 1. třídy
Řád rudé hvězdy
Řád rudého praporu
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Nábož. vyznání ateismus
Manžel(ka) Yulia Meltzer
Děti Jevgenij Džugašvili
Galina Džugašvili
Rodiče Josif Vissarionovič Stalin a Jekatěrina Svanidzeová
Příbuzní Světlana Allilujevová, Vasilij Stalin, Konstantin Stěpanovič Kuzakov, Arťom Fjodorovič Sergejev a Alexander Davydov (sourozenci)
Vissarion Džugašvili a Jakov Jevgenovič Džugašvili (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jakov Josifovič Džugašvili (gruzínsky იაკობ ჯუღაშვილი, rusky Яков Иосифович Джугашвили, 18. března 190714. dubna 1943) byl jedním ze tří dětí Josifa Vissarionoviče Stalina. Byl synem Stalinovy první manželky Jekatěriny Svanidze.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Jakov Džugašvili se narodil ve vesnici Borji (u Kutaisi) v Gruzii, Ruské impérium. Do 14 let žil se svou tetou v Tbilisi. V roce 1921 jej jeho strýc Alexandr Svanidze poslal do Moskvy za cílem získání vyššího vzdělání. Jakov mluvil jen gruzínsky a po svém příjezdu do Moskvy se učil ruštině.[1]

Jakov a jeho otec spolu nikdy nevycházeli. Když se Jakov zasnoubil s židovskou dívkou, byl jeho otec rozzuřený.

Z této nešťastné lásky se pokusil o sebevraždu zastřelením. Kulka ho však pouze škrábla. Stalin neprojevil jedinou známku lítosti, jen řekl: „Neumí ani střílet rovně“.

Jakov se později oženil s Julií Metzlerovou, židovskou tanečnicí z Oděsy. Její předchozí manžel Nikolaj Bessarab byl později popraven. Manželům se narodil syn Jevgenij (* 1936) a dcera Galina (* 1938).[2]

Jakov sloužil během druhé světové války jako dělostřelecký důstojník v Rudé armádě a v bitvě u Smolenska byl zajat. Hitler jej později chtěl vyměnit za maršála Pauluse, ale Stalin odmítl a údajně řekl, že „nemůže vyměnit maršála za poručíka“.[3]

Není jasné, kdy a jak Jakov zemřel. Podle oficiálních zpráv zemřel tak, že vběhl do elektrického plotu v koncentračním táboře Sachsenhausen, kde byl vězněn. Zda šlo o sebevraždu, nebo se pokusil utéct, není jisté. Dle teorie ruského historika Sergeje Děvjatova však byl Džugašvilinův únos zinscenovaný. V době, kdy měl necelé dva roky pobývat v německém zajateckém táboře, byl již údajně mrtvý. Své tvrzení Děvjatov opírá o údaje z ruských i zahraničních archívů, ale i z osobního archívu Stalinovy rodiny.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yakov Dzhugashvili na anglické Wikipedii.

  1. ŠIŠKA, Miroslav. Stalinův syn Jakov svého otce nezradil. Novinky.cz [online]. 2017-08-06. Dostupné online. 
  2. PACNER, Karel. Stalin svému synovi nepomohl. „Neměníme nadporučíka za polního maršála!“. iDNES.cz [online]. 2015-07-18. Dostupné online. 
  3. Stalinovo temné tajemství? Odmítl vyměnit syna za nacistického generála. EuroZprávy.cz [online]. 2017-05-02. Dostupné online. 
  4. REVILÁKOVÁ, Naďa. Stalinův syn možná nikdy nebyl v německém zajetí. Český rozhlas [online]. 2007-05-11. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]