Jakov Džugašvili

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jakov Džugašvili
Yakov Dzhugashvili.jpg
Narození 18. března 1907
Baji
Úmrtí 14. dubna 1943 (ve věku 36 let)
Koncentrační tábor Sachsenhausen
Alma mater Military Academy of Strategic Missile Forces
Moskevská státní dopravní univerzita
Ocenění Řád Vlastenecké války I. stupně
Děti Jevgenij Džugašvili
Galina Džugašvili
Rodiče Josif Vissarionovič Stalin a Jekatěrina Svanidzeová
Příbuzní Světlana Allilujevová
Vasilij Stalin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jakov Josifovič Džugašvili (gruzínsky იაკობ ჯუღაშვილი, rusky Яков Иосифович Джугашвили, 18. března 190714. dubna 1943) byl jedním ze tří dětí Josifa Vissarionoviče Stalina. Byl synem Stalinovy první manželky Jekatěriny Svanidze.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jakov Džugašvili se narodil ve vesnici Borji (u Kutaisi) v Gruzii, Ruské impérium. Do 14 let žil se svou tetou v Tbilisi. V roce 1921 jej jeho strýc Alexandr Svanidze poslal do Moskvy za cílem získání vyššího vzdělání. Jakov mluvil jen gruzínsky a po svém příjezdu do Moskvy se učil ruštině.

Jakov a jeho otec spolu nikdy nevycházeli. Když se Jakov zasnoubil s židovskou dívkou, byl jeho otec rozzuřený.

Z této nešťastné lásky se pokusil o sebevraždu zastřelením. Kulka ho však pouze škrábla. Stalin neprojevil jedinou známku lítosti, jen řekl: "Neumí ani střílet rovně".

Jakov se později oženil s Julií Metzlerovou, židovskou tanečnicí z Oděsy. Její předchozí manžel Nikolaj Bessarab byl později popraven. Manželům se narodil syn Jevgenij (*1936) a dcera Galina (*1938).

Jakov sloužil během druhé světové války jako dělostřelecký důstojník v Rudé armádě a v bitvě u Smolenska byl zajat. Hitler jej později chtěl vyměnit za maršála Pauluse, ale Stalin odmítl a údajně řekl, že "nemůže vyměnit maršála za poručíka".

Není jasné, kdy a jak Jakov zemřel. Podle oficiálních zpráv zemřel tak, že vběhl do elektrického plotu v koncentračním táboře Sachsenhausen, kde byl vězněn. Zda šlo o sebevraždu, nebo se pokusil utéct, není jisté.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yakov Dzhugashvili na anglické Wikipedii.

  • ŠIŠKA, Miroslav. Stalinův syn Jakov svého otce nezradil. In: Právo TV program, 04.07.2014. Historie. 20-23 S. (Bohatá biografie syna diktátora Stalina)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]