Přeskočit na obsah

Jakov Džugašvili

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jakov Iosifovič Džugašvili
Narození18. března 1907
Boriji, Ruské Impérium
Úmrtí14. dubna 1943 (ve věku 36 let)
Koncentrační tábor Sachsenhausen
Alma materMilitary Academy of the Strategic Missile Forces
Moskevská státní dopravní univerzita
Povolánívoják a nadporučík
OceněníŘád Vlastenecké války 1. třídy
Řád rudé hvězdy
Řád rudého praporu
Politická stranaKomunistická strana Sovětského svazu
Nábož. vyznáníateismus
ChoťZoya Gunina
Yulia Meltzer
Partner(ka)Olga Golysheva
DětiElena Yakovlevna Dzhugashvili
Jevgenij Džugašvili
Galina Džugašvili
RodičeJosif Vissarionovič Stalin a Jekatěrina Svanidzeová
PříbuzníSvětlana Allilujevová, Vasilij Iosifovič Stalin, Konstantin Stěpanovič Kuzakov, Arťom Fjodorovič Sergejev, Alexandr Jakovlevič Davydov a nepojmenovaný Jugašvili (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jakov Josifovič Džugašvili (gruzínsky იაკობ ჯუღაშვილი, rusky Яков Иосифович Джугашвили; 18. března 190714. dubna 1943) byl jedním ze tří dětí Josifa Vissarionoviče Stalina. Byl synem Stalinovy první manželky Jekatěriny Svanidze.

Jakov Džugašvili se narodil ve vesnici Borji (u Kutaisi) v Gruzii, Ruské impérium. Do 14 let žil se svou tetou v Tbilisi. V roce 1921 jej jeho strýc Alexandr Svanidze poslal do Moskvy za cílem získání vyššího vzdělání. Jakov mluvil jen gruzínsky a po svém příjezdu do Moskvy se učil ruštině.[1]

Jakov a jeho otec spolu nikdy nevycházeli. Když se Jakov zasnoubil s židovskou dívkou, byl jeho otec rozzuřený.

Z této nešťastné lásky se pokusil o sebevraždu zastřelením. Kulka ho však pouze škrábla. Stalin neprojevil jedinou známku lítosti, jen řekl: „Neumí ani střílet rovně“.

Jakov se později oženil s Julií Metzlerovou, židovskou tanečnicí z Oděsy. Její předchozí manžel Nikolaj Bessarab byl později popraven. Manželům se narodil syn Jevgenij (1936–2016) a dcera Galina (1938–2007).[2]

Jakov sloužil během druhé světové války jako dělostřelecký důstojník v Rudé armádě a v bitvě u Smolenska byl zajat. Hitler jej později chtěl vyměnit za maršála Pauluse, ale Stalin odmítl a údajně řekl, že „nemůže vyměnit maršála za poručíka“.[3]

Není jasné, kdy a jak Jakov zemřel. Podle oficiálních zpráv zemřel tak, že vběhl do elektrického plotu v koncentračním táboře Sachsenhausen, kde byl vězněn. Zda šlo o sebevraždu, nebo se pokusil utéct, není jisté. Dle teorie ruského historika Sergeje Děvjatova však byl Džugašvilinův útěk zinscenovaný. V době, kdy měl necelé dva roky pobývat v německém zajateckém táboře, byl již údajně mrtvý. Své tvrzení Děvjatov opírá o údaje z ruských i zahraničních archívů, ale i z osobního archívu Stalinovy rodiny.[4]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yakov Dzhugashvili na anglické Wikipedii.

  1. ŠIŠKA, Miroslav. Stalinův syn Jakov svého otce nezradil. Novinky.cz [online]. Borgis, 2017-08-06. Dostupné online. 
  2. PACNER, Karel. Stalin svému synovi nepomohl. „Neměníme nadporučíka za polního maršála!“. iDNES.cz [online]. 2015-07-18. Dostupné online. 
  3. Stalinovo temné tajemství? Odmítl vyměnit syna za nacistického generála. EuroZprávy.cz [online]. 2017-05-02 [cit. 2017-05-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-05-11. 
  4. REVILÁKOVÁ, Naďa. Stalinův syn možná nikdy nebyl v německém zajetí. Český rozhlas [online]. 2007-05-11. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]