Jakov Džugašvili

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jakov Džugašvili

Jakov Josifovič Džugašvili (gruzínsky იაკობ ჯუღაშვილი, rusky Яков Иосифович Джугашвили, 18. března 1907 - 14. dubna 1943) byl jedním ze čtyř dětí Josifa Vissarionoviče Stalina. Byl synem Stalinovy první manželky Jekatěriny Svanidze.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jakov Džugašvili se narodil ve vesnici Borji (u Kutaisi) v Gruzii, Ruské impérium. Do 14 let žil se svou tetou v Tbilisi. V roce 1921 jej jeho strýc Alexandr Svanidze poslal do Moskvy za cílem získání vyššího vzdělání. Jakov mluvil jen gruzínsky a po svém příjezdu do Moskvy se učil ruštině.

Jakov a jeho otec spolu nikdy nevycházeli. Když se Jakov zasnoubil s židovskou dívkou, byl jeho otec rozzuřený.

Z této nešťastné lásky se pokusil o sebevraždu zastřelením. Kulka ho však pouze škrábla. Stalin neprojevil jedinou známku lítosti, jen řekl: "Neumí ani střílet rovně".

Jakov se později oženil s Julií Metzlerovou, židovskou tanečnicí z Oděsy. Její předchozí manžel Nikolaj Bessarab byl později popraven. Manželům se narodil syn Jevgenij a dcera Galina.

Jakov sloužil během druhé světové války jako dělostřelecký důstojník v Rudé armádě a v bitvě u Smolenska byl zajat. Hitler jej později chtěl vyměnit za maršála Pauluse, ale Stalin odmítl a údajně řekl, že "nemůže vyměnit maršála za poručíka".

Není jasné, kdy a jak Jakov zemřel. Podle oficiálních zpráv zemřel tak, že vběhl do elektrického plotu v koncentračním táboře Sachsenhausen, kde byl vězněn. Zda šlo o sebevraždu, nebo se pokusil utéct, není jisté.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yakov Dzhugashvili na anglické Wikipedii.

  • ŠIŠKA, Miroslav. Stalinův syn Jakov svého otce nezradil. In: Právo TV program, 04.07.2014. Historie. 20-23 S. (Bohatá biografie syna diktátora Stalina)