Lev Kameněv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lev Kameněv
Narození 6. července 1883
Moskva
Úmrtí 25. srpna 1936 (ve věku 53 let)
Moskva
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Manžel(ka) Olga Davidovna Kameněva
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lev Borisovič Kameněv (rusky Лев Борисович Каменев), vlastním jménem Leo Rosenfeld (rusky Лeo Розенфельд 18. července 1883 Moskva, Ruské impérium25. srpna 1936 Moskva, SSSR) byl přední sovětský politik a spisovatel.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Kameněv s Leninem roku 1922

Studoval na technologickém ústavě moskevské univerzity, odkud byl roku 1902 vyloučen pro účast na demonstracích sociální demokratické strany. Po propuštění z vězení odjel do Paříže. Po rozpadu strany se přimkl k bolševikům a vrátiv se do Ruska, účastnil se revoluční práce v Tbilisi, Moskvě a Petrohradě, kde rozvinul agitační propagandu slovem i písmem. Byl proto roku 1908 uvězněn, načež odešel za hranice, kde působil jako obratný publicista strany.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Soubor:Lenin-Trotsky 1920-05-20 Sverdlov Square (original).jpg
Lenin s Trockým a Kameněvem; fotografie byla později zmanipulována a osoby vyretušovány

Počátkem roku 1914 se vrátil do Petrohradu a vedl revoluční činnost strany v Rusku. V listopadu 1914 zatčen a poslán doživotně na Sibiř. Vrátil se po únorové revoluci roku 1917 a obnovil svou činnost v Petrohradě jako člen ústředního výboru strany, kde ne vždy souhlasil s Leninem.

Po červencovém puči bolševiků byl nakrátko uvězněn. Po listopadové revoluci 1917, proti níž se stavěl, se na čas rozešel se stranou, a posléze se spojil s ostatními socialistickými stranami. Později se stal členem mírové delegace v Brestu a vůdce jednání s Finskem. Též se účastnil jednání o navázání styků s Anglií. Zastával řadu funkcí.

Spolu se Zinověvem bojoval proti opozici Trockého, ale roku 1925 sám do opozice vstoupil. Byl proto koncem roku 1926 zbaven funkcí a poslán do Itálie jako zástupce SSSR. V prosinci 1927 byl vyloučen ze strany a přijat teprve po veřejném doznání omylů. Svěřen mu pak byl úřad předsedy hlavního koncesionářského komisariátu. V roce 1936 byl obviněn z vytvoření teroristické organizace pro zavraždění Josifa Stalina a jiných účastníků vlády, byl shledán vinným a popraven v Moskvě 25. srpna 1936.

Stalin zná pouze jednu metodu – vrazit nůž do zad.
— Lev Kameněv

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]