Lev Kameněv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Sergej Sergejevič Kameněv.
Lev Borisovič Kameněv
Stranická příslušnost
ČlenstvíKomunistická strana Sovětského svazu
Bolševici
Ruská sociálnědemokratická dělnická strana (bolševická)

Rodné jménoЛев Розенфельд
Narození18. července 1883
Moskva
Úmrtí25. srpna 1936 (ve věku 53 let)
Lubjanka
Příčina úmrtístřelná rána
ChoťOlga Davidovna Kameněva
DětiAlexandr Lvovič Kameněv
Alma materLomonosovova univerzita
Profesespisovatel a politik
CommonsLev Kamenev
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lev Borisovič Kameněv (rusky Лев Борисович Каменев, vlastním jménem Leo Rosenfeld rusky Лeo Розенфельд; 18. července 1883 Moskva, Ruské impérium25. srpna 1936 Moskva, SSSR) byl přední sovětský politik a spisovatel.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Kameněv s Leninem roku 1922

Studoval na technologickém ústavě moskevské univerzity, odkud byl roku 1902 vyloučen pro účast na demonstracích sociálně demokratické strany. Po propuštění z vězení odjel do Paříže. Po rozpadu strany se přimkl k bolševikům a vrátil se do Ruska, účastnil se revoluční práce v Tbilisi, Moskvě a Petrohradě, kde rozvinul agitační propagandu slovem i písmem. Byl proto roku 1908 uvězněn, načež odešel za hranice, kde působil jako obratný publicista strany.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Počátkem roku 1914 se vrátil do Petrohradu a vedl revoluční činnost strany v Rusku. V listopadu 1914 zatčen a poslán doživotně na Sibiř. Vrátil se po únorové revoluci roku 1917 a obnovil svou činnost v Petrohradě jako člen ústředního výboru strany, kde ne vždy souhlasil s Leninem.

Po červencovém puči bolševiků byl nakrátko uvězněn. Po říjnové revoluci 1917, proti níž se stavěl, se na čas rozešel se stranou, a posléze se spojil s ostatními socialistickými stranami. Zastával řadu funkcí. Stal se členem mírové delegace v Brestu a vedl jednání s Finskem. Též se účastnil jednání o navázání styků s Velkou Británií.

Spolu se Zinovjevem bojoval – po dohodě se Stalinem – proti opozici Trockého, ale roku 1925 sám do opozice vstoupil. Byl proto koncem roku 1926 zbaven funkcí a poslán do Itálie jako zástupce SSSR. V prosinci 1927 byl vyloučen ze strany a přijat teprve po veřejném doznání omylů. Svěřen mu pak byl úřad předsedy hlavního koncesionářského komisariátu. V prvním moskevském procesu roku 1936 byl obviněn z vytvoření teroristické organizace pro zavraždění Josifa Stalina a jiných účastníků vlády, byl shledán vinným a popraven v Moskvě 25. srpna 1936.

Stalin zná pouze jednu metodu – vrazit nůž do zad.

Lev Kameněv

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • A. Zubov (red.), Dějiny Ruska 20. století I. Praha: Argo 2014

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]