Lubjanka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o budově v Moskvě. Další významy jsou uvedeny na stránce Lubjanka (rozcestník).
Lubjanka
Lubyanka CDM view from Panoramic view point 05-2015 img03.jpg
Základní informace
Sloh novobaroko a socialistický realismus
Architekti Alexej Viktorovič Ščusev a Alexander Vasilyevich Ivanov
Pojmenováno po Lubyanka Square a Bolshaya Lubyanka Street
Poloha
Adresa Tverskoy District, RuskoRusko Rusko
Ulice Lubyanka Square
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Původní budova Všeruské pojišťovací společnosti před rokem 1917

Lubjanka (rus.: Лубянка) je hovorový název velitelství bývalé ruské resp. sovětské tajné služby KGB. Tuto obrovskou budovu ze žlutých cihel navrhl architekt Alexej Ščusev, který byl autorem i Leninova mauzolea a dalších významných moskevských budov. Budova je známa pro svoje překrásné parketové podlahy a světlezelené stěny.

Budova se nachází na náměstí Lubjanka. Do roku 1991 bylo toto moskevské náměstí pojmenováno podle zakladatele Čeky a velitele NKVDFelixe Edmundoviče Dzeržinského, jehož socha se nacházela na náměstí.

Historie budovy[editovat | editovat zdroj]

Lubjanka během rekonstrukce v roce 1983

Honosnou budovu postavila Všeruská pojišťovací společnosti "Rossija" (Страховое общество «Россия») v letech 1900-1902 podle projektu A. V. Ivanova v neoklasicistním slohu s barokizujícími stavebními prvky. Pojišťovací společnost tyto prostory pronajímala jako obchody a byty. Po Říjnové bolševické revoluci byla budova zabrána sovětskou vládou, která v ní zřídila velitelství tajné policie – tehdy nazývané Čeka.

Název i struktura sovětské tajné policie se měnil, avšak budova zůstávala stejná. Tak se zde vystřídalo NKVD, KGB a v současnosti zde sídlí FSB – Federální bezpečnostní služba Ruské federace. Součástí budovy byla i věznice, ve které byli zadržováni mnozí političtí vězni. O tomto vězení se zmiňuje i dílo Souostroví Gulag Alexandra Solženicyna. Kromě jiného v budově sídlí i Muzeum KGB, které je dnes přístupné široké veřejnosti.

Ostatní[editovat | editovat zdroj]

Jeden ze vtipů pocházející ze sovětské éry praví, že z Lubjanky je překrásný výhled – dá se z ní dohlédnout až na Sibiř.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]