Trolejbusová doprava v Cchinvali

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

V Cchinvali, gruzínském městě a hlavním městě separatistické republiky Jižní Osetie, byla v 80. letech 20. století provozována malá trolejbusová síť.

Provoz trolejbusů v Cchinvali byl zahájen 25. června 1982. Doprava byla ukončena kvůli válce mezi jihoosetskými separatisty a gruzínskou armádou o osm let později, v prosinci 1990. Jedná se tak o nejkratší dobu provozovaný trolejbusový provoz v Gruzii. Šlo také o nejmenší provoz elektrické nekolejové trakce v zemi. Byla zde provozována jediná linka o délce 7,6 km mezi textilní továrnou, obytnými čtvrtěmi, hlavním nádražím a Jihoosetskou univerzitou, kterou obsluhovalo šest trolejbusů ZiU-682. Ve městě neexistovala vozovna a údržba vozů probíhala na odstavné ploše před hlavním nádražím.[1]

V roce 1999 měl být trolejbusový provoz obnoven s pomocí Severní Osetie, v roce 2000 ale existovalo pouze zavěšení trolejového vedení, jež ale nebylo realizováno.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KLEMENT, Radim. Konec trolejbusů v Gruzii. Československý dopravák. 2010, roč. IX., čís. 4, s. 40–44.