Umajjovská mešita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o mešitěDamašku. O mešitě v Aleppu pojednává článek Umajjovská mešita (Aleppo).
Umajjovská mešita
Modlitební sál mešity
Modlitební sál mešity
Poloha
StátSýrieSýrie Sýrie
Zeměpisné souřadnice
Umajjovská mešita
Umajjovská mešita
Architektonický popis
Stavební slohUmayyad architecture
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Umajjovská mešita je největší mešitou v Damašku. Nechal ji postavit šestý chalífa z rodu Umajjovců al-Valíd ibn Abd al Malik. Její stavba probíhala mezi lety 706715.

Mešita stojí na místě bývalé byzantské baziliky Jana Křtitele. Z ní se dochovaly korintské sloupy, které se nachází v modlitebním sále. Nad modlitebním sálem je kopule spočívající na čtyřech podpěrách.

Vedle mešity byly na původním základu postaveny tři minarety. Minaret Nevěsty, minaret Ísy (Ježíše Krista) a Muhammadův. Podle legendy je v minaretu Nevěsty zazděna dívka z kmene Hasánovců, která byla nevěstou Ísy. V předvečer soudného dne k minaretu Ísy sestoupí Ježíš Kristus, aby mohl bojovat s Antikristem a tehdy nevěsta vystoupí z minaretu.[1]

V mešitě se nachází mozaiková výzdoba znázorňující barvité venkovské krajiny, kvetoucí části Damašku, říčku Baradá s paláci na březích. Ty byly nedlouho po svém vzniku zasádrovány z obavy před Alláhovým hněvem a zrestaurovány až ve 20. století.

V sarkofágu v místnosti Mešmed Husajn je uchovávána hlava vnuka proroka Muhammada, Husajna. Ta sem byla dopravena na příkaz Mu'avii I. Kromě této lebky se zde nachází lebka připisovaná Janu Křtiteli. Také se zde prý uchovávají vlasy proroka Muhammada, který si je ostříhal před svou poutí do Mekky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Chrámy a kláštery: nejkrásnější a nejzajímavější, překlad Jiří Barbaš z ruského originálu Chramy i monastyri, Fortuna Print, Praha 2006

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]