Přeskočit na obsah

Aquilejský patriarchát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aquilejský patriarchát
Patria del Friuli

Patriarcato di Aquileia (it)
Patria del Friuli (it)
Patriarchatus Aquileiensis (la)
Patria Fori Iulii (la)
Patrie dal Friûl (fur)
 Veronské markrabství
 Markrabství Istrie
10771433 Benátská republika 
Hrabství Gorizia 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Aquilejský patriarchát kolem roku 1250
Aquileia (nominálně),
Cividale (10771238),
Udine (12381420)
Rozloha
15 000 km² (13. století)
Obyvatelstvo
Počet obyvatel
1 200 000 (13. století)
Státní útvar
aquilejské soldo
Státní útvary a území
Předcházející
Veronské markrabství Veronské markrabství
Markrabství Istrie Markrabství Istrie
Následující
Benátská republika Benátská republika
Hrabství Gorizia Hrabství Gorizia

Aquilejský patriarchát (italsky Patriarcato di Aquileia, latinsky Patriarchatus Aquileiensis), ve 13. století též jako Patria del Friuli, Patria Fori Iulii nebo Patria Foriiulii, je někdejší diecéze a církevní stát Svaté říše římské se sídlem v italské Aquileii. V současné době zde má titulární sídlo Arcidiecéze aquilejská římskokatolické církve.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Město Aquileia bylo od 3. století do 6. července 1751 sídlem aquilejských patriarchů.

V roce 557 se Aquileia stala jedním z center složitého církevního sporu, tzv. "Tří kapitol". Aquilejský patriarcha Paulinus se na nedalekém ostrově Grado definitivně usadili poté, co Aquilej a celou severní Itálii v roce 568 ovládli Langobardi, kteří odmítli uznat tento pro-byzantský patriarchát a vyhlásili vlastní patriarchát, přičemž jeho patriarcha sídlil v hlavním městě, Civitate Forum Iulii (dnešní Cividale del Friuli). Tím vznikly patriarcháty Grado a Aquilej, dva rivalské patriarcháty se stejným jménem. Patriarchové v Gradu, uznávali tři kapitoly podle byzantského vzoru, zatímco pro-papežští patriarchové v Cividale byli proti.

V roce 787 severní Itálii včetně Aquilejí ovládli Frankové pod vedením Karla Velikého. Následovalo období Popponeho a Marquarda, návrat patriarchů z Cividale do Aquileje a oživení města.

Aquilejský patriarchát patřil mezi nejdůležitější patriarcháty v Evropě a měl velký vliv, v 9. století vyslal misionáře i na Velkou Moravu a ve 12.-14. století se patriarchy stali také tři čeští biskupové z vládnoucího rodu:

Aquilejský patriarchát kontroloval území Furlanského kraje a místní románská nobilita, společně s patriarchou řídili chod státu. V 15. století ovládli Friuli Benátčané a sídlo aquilejského patriarchy bylo přeneseno do Benátek, přičemž papež zrušil patriarchát v Gradu, které také patřilo Benátkám.

Patriarchát v Aquileji byl definitivně zrušen v roce 1751, po sporech mezi Benátčany a Rakušany o územní nároky na Friuli. Poté byly vytvořeny dva patriarcháty, jeden se sídlem v Udine druhý v městě Gorizia, které jsou činné dodnes.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]