Ukrajinská pravoslavná církev Kyjevského patriarchátu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Filaret (Denysenko), patriarcha

Ukrajinská pravoslavná církev Kyjevského patriarchátu (oficiální název Ukrajinská pravoslavná církev — Kyjevský patriarchát, ukrajinsky Українська Православна Церква (Київський Патріархат), zkratka UPC (KP)) je nekanonická pravoslavná církev. Je vedená kyjevským patriarchou. Je jednou z nejrozšířenějších církví na Ukrajině a získala převahu v několika oblastech Ukrajiny kromě Haliče, kde převažuje Ukrajinská řeckokatolická církev.

Se zvyšujícím se počtem věřících se pak na konci roku 2011 stala nejrozšířenější církví na Ukrajině.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Církev byla založena roku 1992 poté, co v roce 1991 Ukrajina získala nezávislost a část ukrajinského duchovenstva se odtrhla od Ukrajinské pravoslavné církve pod moskevským vedením (patriarchátem) podřízeným Ruské pravoslavné církvi a přeložila své sídlo do Kyjeva.

Když v roce 1991 Ukrajina získala nezávislost, začal tehdejší kyjevský metropolita Filaret (Denysenko) (ukrajinsky Філарет - Патріарх Київський) usilovat o odtržení církve od Moskvy, za což byl zbaven své hodnosti. Poté založil s částí duchovenstva v roce 1992 Ukrajinskou pravoslavnou církev Kyjevského patriarchátu se sídlem v Kyjevě. Mezi oběma církvemi jsou hluboké antipatie.[2] V roce 1997 Ukrajinská pravoslavná církev (Moskevský patriarchát) exkomunikovala a zatratila samotného patriarchu Kyjevského patriarchátu Filareta II.

Když část představitelů Moskevského patriarchátu otevřeně podpořila vojenskou intervenci Ruska na Donbasu, narostl negativní názor na její činnost.[2] Vazba Ukrajinské pravoslavné církve (Moskevský patriarchát) na Kreml, podpora politiky Vladimira Putina, její zásah do konfliktu mezi státy, jejichž občané jsou členy církve a podpora vojenské intervence Ruska na východě Ukrajiny způsobuje výrazný odliv věřících ve prospěch Ukrajinské pravoslavné církve Kyjevského patriarchátu, která se stala nejrozšířenější církví na Ukrajině.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Згідно з даними Всеукраїнського соціологічного опитування населення України, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» та фірмою «Юкрейніан соціолоджі сервіс» 22 листопада — 6 грудня 2011 року, найпопулярнішою релігійною конфесією в Україні є Українська Православна Церква Київського Патріархату (ukrajinsky)
  2. a b LEBDUŠKA, Michal. Ukrajinský spor o pravé pravoslaví. Česká televize [online]. 2014-09-06 [cit. 2017-01-07]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]