Chrám svatého Vladimíra (Kyjev)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chrám svatého Vladimíra
St Volodmyr's Cathedral.jpg
Základní informace
Slohnovobyzantský sloh
ArchitektAlessandro Beretti
Výstavba1862
Materiálcihla
Poloha
AdresaBulvar Tarasa Ševčenka, UkrajinaUkrajina Ukrajina
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám svatého Vladimíra (ukrajinsky Патріарший кафедральний собор святого Володимира, rusky Кафедральный собор Святого Владимира, též Владимирский собор) je pravoslavný chrám Pravoslavné církve Ukrajiny, který se nachází v ukrajinském hlavním městě Kyjevě na bulváru Tarase Ševčenka. Do roku 2018 byl hlavním chrámem Ukrajinské pravoslavné církve Kyjevského patriarchátu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chrám byl postaven v letech 18621882 v tehdy moderním rusko-byzantském architektonickém stylu, který byl typický pro sakrální architekturu Ruského impéria. Byl vystavěn podle plánů architektů I. Schtroma, P. Sparra, R. Bemharta a K. Majevského. Má sedm kupolí a nejvyšší z nich měří 49 metrů. Slavnostne byl vysvěcen v roce 1896 za přítomnosti imperátora cara Mikuláše II. a jeho manželky. V období sovětské vlády byl chrám uzavřen a pravoslavné církvi byl navrácen v roce 1944 po osvobození Kyjeva od nacistické okupace.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je hlavním chrámem Ukrajinské pravoslavné církve Kyjevského patriarchátu, která je nezávislá na Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu. Výrazné oživení v chrámu nastalo v roce 1988 v době oslav 1000. výročí přijetí křesťanství na Kyjevské Rusi v roce 988. Chrám (mimo doby bohoslužeb) je veřejně přístupný pro turisty, kteří zde obdivují hlavně nádherné mozaiky a fresky, které zobrazují světce ze staroruské historie (Svatý Vladimír, Svatá Olga a jiní).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]