Chrám svatého Vladimíra (Kyjev)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chrám sv. Vladimíra v Kyjevě
Interiér Chrámu sv. Vladimíra

Chrám svatého Vladimíra (ukr. Патріарший кафедральний собор св. Володимира, rus. Кафедральный собор Святого Владимира, Владимирский собор) je pravoslavný chrám Ukrajinské pravoslavné církve (patriarchát Kyjev), který se nachází v ukrajinském hlavním městě Kyjevě. Nalézá se na bulváru Tarase Ševčenka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chrám byl postaven v letech 18621882 v tehdy moderním rusko-byzantském architektonickém stylu, který byl typický pro sakrální architekturu Ruského impéria. Byl vystavěn podle plánů architektů I. Schtroma, P. Sparra, R. Bemharta a K. Majevského. Má sedm kupolí a nejvyšší z nich měří 49 metrů. Slavnostne byl vysvěcen v roce 1896 za přítomnosti imperátora cara Mikuláše II. a jeho manželky. V období sovětské vlády byl chrám uzavřen a pravoslavné církvi byl navrácen v roce 1944 po osvobození Kyjeva od nacistické okupace.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je hlavním chrámem Ukrajinské pravoslavné církve (patriarchát Kyjev), která je nezávislá na Moskevském patriarchátu. Výrazné oživení v chrámu nastalo v roce 1988 v době oslav 1000. výročí přijetí křesťanství na Kyjevské Rusi v roce 988. Chrám (mimo doby bohoslužeb) je veřejně přístupný pro turisty, kteří zde obdivují hlavně nádherné mozaiky a fresky, které zobrazují světce ze staroruské historie (svatý Vladimír, svatá Olga a jiní).

Křest Sv. Vladimíra (detail fresky)Viktor Vasněcov, Chrám Sv. Vladimíra, Kyjev

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°26′41,82″ s. š., 30°30′31,82″ v. d.