Chrám svatého Vladimíra (Kyjev)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chrám sv. Vladimíra v Kyjevě
Interiér Chrámu sv. Vladimíra
Křest Sv. Vladimíra, detail fresky) Viktora Vasněcova

Chrám svatého Vladimíra (ukrajinsky Патріарший кафедральний собор святого Володимира, rusky Кафедральный собор Святого Владимира, též Владимирский собор) je pravoslavný chrám Ukrajinské pravoslavné církve Kyjevského patriarchátu, který se nachází v ukrajinském hlavním městě Kyjevě na bulváru Tarase Ševčenka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chrám byl postaven v letech 18621882 v tehdy moderním rusko-byzantském architektonickém stylu, který byl typický pro sakrální architekturu Ruského impéria. Byl vystavěn podle plánů architektů I. Schtroma, P. Sparra, R. Bemharta a K. Majevského. Má sedm kupolí a nejvyšší z nich měří 49 metrů. Slavnostne byl vysvěcen v roce 1896 za přítomnosti imperátora cara Mikuláše II. a jeho manželky. V období sovětské vlády byl chrám uzavřen a pravoslavné církvi byl navrácen v roce 1944 po osvobození Kyjeva od nacistické okupace.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je hlavním chrámem Ukrajinské pravoslavné církve Kyjevského patriarchátu, která je nezávislá na Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu. Výrazné oživení v chrámu nastalo v roce 1988 v době oslav 1000. výročí přijetí křesťanství na Kyjevské Rusi v roce 988. Chrám (mimo doby bohoslužeb) je veřejně přístupný pro turisty, kteří zde obdivují hlavně nádherné mozaiky a fresky, které zobrazují světce ze staroruské historie (Svatý Vladimír, Svatá Olga a jiní).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]