Ukrajinská pravoslavná církev (Moskevský patriarchát)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu
Kyjevskopečerská lávra Moskevského patriarchátu v Kyjevě
Kyjevskopečerská lávra Moskevského patriarchátu v Kyjevě
Vznik
Datum1990
MístoKyjev
Registrace v ČR
(dosud neregistrováno)
Statutární orgán
(neexistuje)
SídloKyjevskopečerská lávra, Kyjev
ČlenOnufrij (Metropolita kyjevský, od roku 2014)
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Předešlá Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu, oficiálně Ukrajinská pravoslavná církev (ukrajinsky Українська православна церква, rusky Украинская православная церковь, zkratka UPC) je kanonická pravoslavná církev. Tvoří autonomní součást Ruské pravoslavné církve vedené moskevským patriarchou.

Kvůli odlišení od v roce 1992 založené Ukrajinské pravoslavné církve Kyjevského patriarchátu se přidává „Moskevský patriarchát“ (ukrajinsky Українська Православна Церква (Московський Патріархат), rusky Украинская православная церковь (Московского патриархата), zkratka UPC (MP)), ačkoliv církev na původním a oficiálním názvu trvá.

Kromě Haliče, kde převažuje řeckokatolická církev, měla převahu ve všech regionech Ukrajiny. Celá 1/3 Ukrajinců vyznává Ukrajinskou pravoslavnou církev Kyjevského patriarchátu. Ačkoliv je na Ukrajině celkově kolem 70% pravoslavných.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Když v roce 1991 Ukrajina získala nezávislost, začal tehdejší kyjevský metropolita Filaret II. (ukrajinsky Філарет - Патріарх Київський) usilovat o osamostanění ukrajinské části církve od moskevského ústředí, za což byl zbaven svého úřadu. Poté založil s částí duchovenstva v roce 1992 Ukrajinskou pravoslavnou církev Kyjevského patriarchátu se sídlem v Kyjevě. Od té doby panuje mezi oběma církvemi napětí.[2] V roce 1997 Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu kyjevského patriarchu Filareta II. dokonce exkomunikovala.

V průběhu Euromajdanu roku 2013 došlo k vnitřnímu rozkolu uvnitř církve Moskevského patriarchátu. Církev se k ukrajinské krizi a ke konfliktu s proruskými separatisty a s Ruskem snažila nevyjadřovat,[3] ale část představitelů sympatizovala s kyjevskými protesty, zatímco jiní otevřeně podpořili proruské separatisty na Donbasu, v důsledku čehož na Ukrajině narůstá negativní názor na její činnost.[2] Její napojení na Ruskou pravoslavnou církev jí škodí, navíc v situaci, kdy nový metropolita Onufrij bývá označován za příznivce sjednocení „ruského prostoru“, jehož součástí má být i Ukrajina s Běloruskem.[2] Samotný Onufrij podpořil teritoriální integritu Ukrajiny a volal po mírovém řešení konfliktu na východní Ukrajině.[4]

Metropolita Onufrij v Kyjevě v květnu 2016

V srpnu 2014 metropolita Onufrij prohlásil, že žádný kněz v jeho cíkvi nepodporuje proruské separatisty na východě Ukrajiny.[3] Přesto podle ukrajinského autora Ihora Tyškevyče údajná vazba Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu na Kreml, její údajný zásah do konfliktu mezi státy, jejichž občané jsou členy církve a údajná podpora vojenské intervence Ruska na východě Ukrajiny způsobuje výrazný odliv věřících. Zatímco v roce 2011 tvořili její farníci na Ukrajině 25,9 % obyvatel, začátkem roku 2015 to bylo již jen 20,8 %.[5]

Ukrajinská pravoslavná církev (Moskevský patriarchát) od 15. prosince 2018 neexistuje a musí být rozpuštěna. Vrchní Radě byl předložen návrh zákona o povinném přejmenování Moskevského patriarchátu.

V současné době s požehnáním Ekumenického patriarchátu (Bartoloměje I) vznikla z iniciativy ukrajinského prezidenta Petra Porošenka sjednocená místní autocefální pravoslavná církev Ukrajiny sloučením tří poboček pravoslavných denominací, s čímž ale nesouhlasí Moskevský patriarchát, který disponuje největším počtem kostelů.[6] V reakci na to agenti tajné služby SBU provedli v klášterech a budovách patřících Moskevskému patriarchátu razie a domovní prahlídky.[7]

Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj zrušil akt Konstantinopolského patriarchátu z roku 1686, kterým se kyjevský metropolita připojuje k patriarchátu v Moskvě.[8]

Kláštery[editovat | editovat zdroj]

Největšími náboženskými středisky církve jsou tři (částečně jeskynní) kláštery:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. One-Third Of Ukrainians Say They Belong To Church Independent Of Moscow. RadioFreeEurope/RadioLiberty [online]. [cit. 2021-04-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c LEBDUŠKA, Michal. Ukrajinský spor o pravé pravoslaví. Česká televize [online]. 2014-09-06 [cit. 2017-01-07]. Dostupné online. 
  3. a b Patriarch Filaret: Moscow church does not serve needs of people, Kyiv Post, 2. října 2014.
  4. Metropolitan Onufriy tells in Moscow how difficult it is to live in Ukraine, Risu.org.ua, 4. února 2016.
  5. TYŠKEVYČ, Ihor. Ruská pravoslavná církev vyhlásila válku Kyjevu, aneb Proč musí Ukrajina vyřešit náboženskou otázku. Informnapalm [online]. 2015-04-26 [cit. 2017-01-08]. Dostupné online. 
  6. Opozici nevoní požadavek Porošenka na církevní samostatnost. Týden [online]. 12. prosince 2018. Dostupné online. 
  7. ‚Slouží ruské agresi.‘ Ukrajinští policisté prohledávali budovy církve loajální k Moskvě. Lidovky.cz [online]. 3. prosince 2018. Dostupné online. 
  8. Ruské pravoslaví ruší styky s konstantinopolským patriarchou. Týden [online]. 15. října 2018. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]