Chrám svatého Ondřeje (Kyjev)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chrám svatého Ondřeje
Chrám svatého Onřeje
Chrám svatého Onřeje
Místo
Stát UkrajinaUkrajina Ukrajina
Souřadnice
Architektonický popis
Architekt Bartolomeo Rastrelli
Stavební sloh barokní architektura
Výstavba 1747
Další informace
Oficiální web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám svatého Ondřeje (ukrajinsky Андрiївська церква, rusky Андреевская церковь) je pravoslavný barokní chrám Ukrajinské autokefální pravoslavné církve, který se nachází v ukrajinském hlavním městě Kyjevě. Nachází se ve výšce 90 metrů nad pravým břehem Dněpru na výstupku Starokyjevské hory při oblíbené ulici Andrijivskyj Uzviz.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dle legendy sem po Dněpru připlul Svatý Ondřej, vztyčil zde kříž a prorokoval vznik velikého křesťanského města. Tento pětihlavý křížový chrám, jehož délka je 32 m, šířka 23 m, výška 46 m a hloubka základů 15 metrů byl postaven v letech 17471753 architektem italského původu Bartolomeem Rastrellim. Na první pohled chrám upoutá 42,5  metrů vysokou kopulí s bočními věžemi.

V interiéru vyniká sochařská výzdoba, klenba nad oltářem a především třířadový pozlacený ikonostas s vyřezávanými ornamenty. Autory ikon jsou Alexej Antropov a Dmitrij Levickij. Naproti ikonostasu jsou obrazy Zvolení víry knížetem Vladimírem od neznámého autora z 19. století a Kázání apoštola Onřeje od malíře Platona Borispolce z roku 1847.

Od roku 1968 slouží chrám jako muzeum věnované jeho historii a dílu architekta Rastrelliho. Chrám se během své existence několikrát opravoval, ale nikdy nebyl zásadně přestavěn.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]