Pastýřský klobouk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kardinálské Saturno Dominika Duky

Pastýřský klobouk (italsky nazývaný Saturno či Cappello romano, česky Římský klobouk), je pokrývka hlavy používaná v katolické církvi kněžími společně v kombinaci s klerikou.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Neužívá se v liturgii, ale jako součást společenského oděvu. Italské slovo Saturno skutečně vyjadřuje podobu s planetou Saturn se svými prstenci, který připomíná tento klobouk kulatého tvaru se širokým okrajem. Do II. vatikánského koncilu se jednalo o povinnou součást společenského oděvu katolického kněze, po II. vatikánském koncilu je to součást volitelná.

Barevnost a typy[editovat | editovat zdroj]

Bohoslovec se Saturnem

Základní barva pastýřského klobouku je černá. Další používané barvy jsou bílá, zelená nebo červená. Podle použitého materiálu lze rozeznat Saturna:

  • plstěná (nejtradičnější)
  • filcová (nejpoužívanější)
  • slaměná (v bílé barvě, ale existují i černé slaměné klobouky).

Hodnostní označení osob podle pastýřského klobouku[editovat | editovat zdroj]

Jak barva, tak i použití určitých symbolů na klobouku udává rozlišení stupně duchovní hodnosti.

Šňůra:

Nejslavnostnější varianta klobouku[editovat | editovat zdroj]

Slavnostní arcibiskupské Saturno

Černý klobouk se zeleno-zlatým lemováním a zlatými ornamenty používají arcibiskupové. Stejný typ, ale s červeno-zlatým lemováním používají kardinálové. Papežský pastýřský klobouk je celý v červené barvě se zlatým lemem a ozdobený šňůrami se zlatými ornamenty. Od doby papeže Pavla VI. je celočervený klobouk vyhrazen pouze pro papeže. Nejedná se o již opuštěnou tradici, protože červený pastýřský klobouk ozdobený zlatem nosil papež Jan Pavel II. a používá ho i Benedikt XVI. při slavnostních neliturgických setkáních pod širým nebem (zvláště je-li slunečno).

Galero[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Galero.
Mons. Giovanni Colombo v arcibiskupském galeru (zelená barva s 20 střapci).

Speciální typ pastýřského klobouku je Galero. Italský název Galèro cardinalizio označuje klobouk, který používali kardinálové (zvláště ve středověku). Na rozdíl od Saturna, Galero se používalo i v liturgii. Barva kardinálského galera je červená. Má velmi široké okraje dosahující dokonce až obrys ramen kardinála. Galèro cardinalizio má bohatě zdobené střapce, tak jak je zachycuje církevní heraldika. Galero existuje i ve variantách pro arcibiskupy nebo biskupy. Běžné praktické užití galera v církvi po II. vatikánském koncilu je řídké. Před koncilem bylo však důležitým symbolem hodnosti.

Heraldika[editovat | editovat zdroj]

Galero má široké uplatnění v církevní heraldice. Zde je použití symbolu pastýřského klobouku (galera) stylizováno a hodnostní označení podle barev a střapců jsou precizována podle právních podkladů.

Souvisejí články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]